Bitkisel atıkların granül aktif karbon üretiminde değerlendirilmesi
Investigation of biomass wastes for granular activated carbon production
- Tez No: 256352
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜL GERÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, bitkisel atıklardan elde edilen granül aktif karbonlar kullanılarak adsorpsiyon yöntemi yardımıyla atıksulardan boyarmadde giderimi incelenmiştir. Adsorpsiyon işleminde kullanılan granül aktif karbonlar kiraz çekirdeği ve ceviz kabuğunun potasyum karbonat (K2CO3) ile kimyasal aktivasyonu sonucunda elde edilmiştir. Boyarmadde olarak Asit Turuncu 7 kullanılmıştır. Yapılan kesikli çalışmalarda, başlangıç pH'ının, zamanın ve sıcaklığın birim adsorbent madde başına adsorplanan boyarmadde miktarına etkisi araştırılmıştır. Sonuçlar, Asit Turuncu 7'nin granül aktif karbonlar (AC10 ve AC13) üzerine adsorpsiyonunun Langmuir modeline diğer adsorpsiyon modellerinden daha iyi uyum sağladığını göstermiştir. Adsorpsiyon hız sabitlerini belirlemek için yalancı birinci ve yalancı ikinci mertebeden kinetik modeller kullanılmıştır. Farklı sıcaklıklarda, granül aktif karbon üzerine Asit Turuncu 7'nin adsorpsiyon kinetiğinin en iyi yalancı ikinci mertebe kinetik modelle tanımlandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, removal of dyestuff from wastewaters by adsorption with granular activated carbons obtained biomass wastes was investigated. Granular activated carbons used in adsorption process was obtained from cherry stone and walnut shell as a result of chemical activation by potassium carbonate (K2CO3). Acid Orange 7 was used as dyestuff. In batch studies, effects of initial pH, adsorption time and temperature was investigated on unit adsorbent per amount of adsorbed dyestuff. The results showed that Langmuir model appear to fit the adsorption better than other adsorption model for the adsorption of Acid Orange 7 onto granular activated carbons (AC10 and AC13). Two kinetic models, first order and pseudo second order were used to predict the adsorption rate constants. It was found that kinetic of the adsorption of Acid Orange 7 onto granular activated carbons at different temparatures was the best described by the pseudo second order model.