Terbiye işletmeleri germe makinelerinde proses optimizasyonu
The optimization of the process for the finishing machines in the finishing mills
- Tez No: 256390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KOKANGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada dokunmuş kumaşlara terbiye işletmeleri germe makinelerinde uygulanan apre ve kurutma prosesleri için, işçilik ve enerji maliyetlerinin minimize edilmesi amacıyla optimizasyon modelleri oluşturulması hedeflenmiştir.Apre ve kurutma proseslerinin maliyetlerini minimize ederken önemli bir proses çıktısı olan kumaş nem değerini hedef değerler içerisinde tutacak şekilde proses parametreleri optimize edilmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda kumaş nem değeri üzerinde etkisi olduğu düşünülen girdi parametreleri için deney tasarımı ve regresyon modelleri geliştirilmiştir. Bu amaçla BOSSA T.A.Ş işletmelerinde germe makinelerinde üretimi yapılan benzer kumaşlarda her iki proses için de girdi ve çıktı değerleri ölçülmüş ve kayıt altına alınmıştır. Elde edilen veriler için istatistiksel analizler yapılarak kumaş nem değeri üzerinde etkisi olan girdi parametreleri tespit edilmiş ve kumaş nem değeri için matematiksel eşitlikler ortaya konulmuştur. Daha sonra her iki proses için de bu eşitliklerin kısıt olarak kullanıldığı ve oluşturulan maliyet ifadesinin amaç fonksiyonu olarak kabul edildiği bir maliyet minimizasyonu modeli kurulmuştur. Kurulan matematiksel model için optimum sonuçlar bir optimizasyon yazılımı kullanılarak belirlenmiş ve sonuçlar irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to form optimization models to minimize the labor and the energy costs for the finishing and drying processes that are applied to weaven fabrics at finishing machines in finishing mill.While minimizing the costs of finishing and the drying processes, the process parameters are tried to be optimized, to keep the humidity of the fabric which is an important process output, between the target values. Further to this, an experimental design and regression models are evolved for the input parameters which are effective for the humidity value of the fabric. For this purpose, the input and the output values are measured and fettered for both processes for the similar fabrics wich are produced at the finishing machines of BOSSA T.A.Ş. fabric mills. By applying the statistical analysis for the gained data, input parameters are determined that are effective on the humidity of the fabric and mathematical equations are displayed.After, a cost minimization model is formed for both of the processes that these equations are used as constraint and the cost statement is accepted as objective function. The optimum results for the formed mathematical model are determined by using an optimization sofware and the results are examined.