Viranşehir ilçesinde geleneksel üretim yapan koyunculuk işletmelerinden elde edilen verilerin değerlendirilmesi
Evaluation of production parameters for sheep under convential farm condition in Viranşehir town
- Tez No: 256517
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma ile Viranşehir ilçesi ve köylerinde koyun yetiştiriciliğinin mevcut yapısı ortaya konulmuştur. Araştırmada 4 köyden toplam 184 baş Akkaraman koyunu (174 baş koyun ve 10 baş koç) denemeye alınmıştır. Süt verimi özelliklerinin ortaya konulması amacıyla üç sürüden 85 baş koyun kullanılmıştır. Denemede kullanılan koyunların %95'ten fazlası, koçların %100'ü beyaz vücut rengine sahiptir. Koyun ve koçların tamamı boynuzsuz, koyunlarda canlı ağırlık 45-55 kg, koçlarda ise 75-90 kg arasında olup canlı ağırlıkları köyün mera durumu ve yaşa göre değişim göstermektedir. Döl verim özellikleri bakımından denemeye alınan sürülerde doğum oranı % 100 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of present study was to determine the current situation in sheep breeding in Viranşehir province. In this study, total of 184 Akkaraman sheep (174 ewes and 10 rams) were used in 4 villages, for the purpose of predicting milk yield characteristics. 85 ewes from three flocks were included in the experiment. More than 95% of the ewes and 100% of the rams had white color fleeces. All animals included in the experiment were hornless. Body weights of ewes were ranged from 45 to55 kg, and of rams ranged from 75 to 90 kg depending on the grazing condition and age of the animals. In terms of reproduction success, all the ewes in the experiment lambed without any problem.