Değişik yöntemlerle elde edilmiş dokunmamış kumaşların (nonwoven) aşınma-sürtünme ve yüzey özelliklerinin incelenmesi
Investigation of abrasion-friction and surface properties of nonwoven fabrics produced with different methods
- Tez No: 256529
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BABAARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 275
Özet
Tüketiciler satın alınacak bir kumaş ya da giysi için karar verirken kumaşa dokunarak değerlendirme yapmaktadırlar. Hızlı ve pratik olan bu yöntem, kumaş üretim sürecinde de kullanılmakta ancak, karar verme şeklinin subjektif olması sebebiyle ciddi kalite varyasyonlarına sebep olabilmektedir. Bu nedenle tutum açısından birbirine benzeyen kumaşlar üretebilmek ve bunun sürekliliğini sağlayabilmek için subjektif değerlendirmeler yapılması ve bunların objektif ölçümlerle desteklenmesi gerekmektedir. Bu noktadan hareketle, kumaş duyusal özelliklerin objektif değerlendirmelerle belirlenmesi için herkes tarafından aynı şekilde anlaşılıp uygulanabilen, basit ve pratik standart yöntemlerin geliştirilmesi ihtiyacı doğmaktadır.Bu çalışmada, yatay platform prensiplerine göre çalışan sistemin tasarımı yapılmış ve prototip imalatı gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında tekstilde son yıllarda hızlı bir gelişim gösteren dokunmamış kumaş numunelerinin sürtünme davranışları incelenmiştir. Gramaj, lif cinsi, ve bitim işlemlerine göre gruplandırılmış dokunmamış kumaş numunelerine farklı sürtünme yüzeyleri esas alınarak deneysel çalışmalar yürütülmüştür. Sürtünme özellikleri incelenen dokunmamış kumaşların sürtünme davranışları ile aşınma durumu ve yüzey özellikleri arasındaki ilişkiler incelemeye çalışılmıştır. Elde edilen veriler kullanılarak Design Expert paket programı yardımıyla istatistiksel analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
While buying a fabric or cloth, the customer is deciding by touching it. This swift and practical method is also being used in manufacturing period. But because of the decision is being so subjective, this method is influencing the quality variations significantly and also sometimes contradicts the customer expectations from cloth and/or fabric grasp and surface properties. For this reason, to produce same kind of grasp on fabric, it is needed to use subjective determinations and these should be supported with objective measurements. By the way, to create same level of perception for everybody else on the determination of fabric sensorial properties, it is needed to develop simple and practical methods.In this study, it has been designed and produced a prototype device with horizontal working principle. It has been investigated that frictional behavior of nonwoven fabrics which shows improvement in textile in recent years. It has been carried out experimental studies based on frictional surfaces of nonwoven fabrics gathered into a four distinct group according to fabric weight, fiber type, and finishing treatment. It has been tried to analyze relationship between frictional behavior with abrasion resistance and surface properties of nonwoven fabrics investigated frictional properties. Statistical analyses have been done with the aid of Design Expert packet programme.