Elektromanyetik alanların insan sağlığı üzerindeki zararlı etkileri
Hazards of EMF?s on the people
  1. Tez No: 256545
  2. Yazar: SEVİNÇ DÜZGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KERİM KIYMAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışmanın temel amacı uzun süreli elektromagnetik alanlara maruz kalan kişilerin sağlıkla ilgili problemlerini saptamaktır. Bu amaçla iki farklı grup üzerinde anket çalışması yapıldı. Birinci gurupta yüksek gerilim hatlarına (trafo) yakın ve uzak yerlerde oturan 1128 kişi ile, ikinci grupta ise mesleklerinden dolayı 380 kV ve daha az gerilime maruz kalan 196 kişi ile anket yapılmıştır. Uygulanan ankete verilen yanıtlar, bir ?tablolama? programı olan (MS Excell) ile analiz edilmiş ve sonuçlar tablolar halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The basic purpose of our study is the health problems of the people who are exposed to time varying electromagnetic fields. For this purpose two different public surveys are done on two different groups.At the first group, the public survey is done on 1128 people who live near and distant places from the high voltage lines and at the second group it is done on 196 people who are exposed 380kV and more less than 380kV just because of their professions. Then the answers have been analyzed by using MS Excell program and the results are presented in tables.