Akdeniz bölgesinde don olayları ve bunun tarımsal üretime etkisi
- Tez No: 52658
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMALETTİN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Coğrafya biliminde şimdiye kadar bir master tezi çerçevesinde çalışılmamış olan“Akdeniz Bölgesi' ndeki Don Olayları ve Bunların Tarımsal Üretime Etkileri”ni belirlemek tezin amacı olarak alınmıştır. Tezde sebeb- sonuç ilişkileri ile problemler ortaya konulmaya çalışılmaktadır. Bilindiği gibi Akdeniz Bölgesi ülkemizin güneyinde, 122.144.000 km2, (%15) yüzölçümü ile ülkemizin 4. büyük coğrafi bölgesidir. Bölge, adını güneyinde bulunan denizden almıştır. Bölge genel olarak araya giren veya denize kavuşan ovalara ve basamaklı düzlüklere rağmen dağlık, arızalı ve yüksek bir özellik gösterir. Bu arızalı sahada topografya, Ege Bölgesinden farklı olarak kıyıya dik veya verev değil, genel hatları ile paraleldir. Bölgede Toroslar çoğu kez denize doğru dik bir duvar gibi iner. Bu nedenle Torosların güneye bakan yamaçları ile kuzeye bakan yamaçları arasında iklim farklılıkları görüiür.Toroslar, Akdeniz ikliminin kuzeye doğru uzanmasını engellemiştir. Torosların kuzey yamaçları yani göller yöresinin iklimi karasal iklime doğru kaymaktadır.Torosların güneyinde kalan kıyı şeridinin iklimi ise Akdeniz iklimidir. Akdeniz ikliminin en belirgin özelliği, yüksek sıcaklık, mutlak yaz kuraklığı ve kış yağışlarıdır. Akdeniz Bölgesinde don olayı, özellikle kıyılarda nadirdir. Donlu günler sayısı Antalya, İskenderun ve Mersin'de yıllık ortalama 1 gün, İsparta'da 77 gün, Maraş ta 27.6 gün, Antakya'da 7.8 gündür. Bölgede donlu gün sayısı, kıyılardan iç kısımlara doğru gidildikçe artmaktadır.Don olayı bölgede kıyı kesimde, Kasım ayında başlar. Fakat İskenderun Körfezi kıyıları ile Antalya çevresinde Aralık ve Şubat aylarında görülür. Bir alanın tarımsal açıdan vereimliliğini etkileyen en önemli faktör iklimdir. O halde iklim bir arazinin en iyi şekilde değerlendirilmesini sağlayabileceği gibi o alanın verimliliğini çeşitli zararlara neden olarak engelleyebilir. Yani, iklim özelliklerine bağlı olarak meydana gelen don olaylarının da tarımı etkilediğini söyleyebiliriz. Akdeniz Bölgesinde tarım, kıyı düzlükleri ile dağ sıraları arasına sıkışmış dar alanlı ovalarda yapılmaktadır. Bölgede buğdayın yanında özellikle pamuk ve turunçgiller (portakal, limon, mandalina, altıntop) yetiştirilmektedir. Türkiye pamuk ve turunçgiller üretiminin %80 'i bu bölgeden elde edilir. Muz üretimi ise ülkemizde sadece Akdeniz Bölgesinde yapılmaktadır. Sera tarımı da yapılmaktadır. Bölgede Şubat ayı sonlarına kadar don olayı beklenmelidir. Çünkü bölgede etkili don olayları kış aylarında meydana gelir. Bu durumda özellikle sahil bölümünde yetişen ve erken uyanan meyve ağaçlan, muz ve narenciye bahçeleri, sebze fideleri ve seralarda yetiştirilen süs bitkileri ile turfanda sebzeler zarar görür. Kısaca açıklamak gerekirse ; özellikle tarımsal faaliyetler iklimin etkisi altındadır. İklim özelliklerine bağlı olarak don olaylarından tarımsal faaliyetler olumsuz yönde etkilenmektedir. Bunun sonucunda ülke ekonomiside etkilenir. Söz konusu bölgede don olaylarının meydana geldiği zamanlar belirlenip, zararlar ortaya koyulup, korunma yöntemleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Determining“The Frost Occurence in the Mediterranean Region and its Influence on Agricultural Production ”, which has not been studied within the framework of a pastgraduate thesis up to now in the science of Geography, has been taken as the objective of this thesis. In the thesis, the problems are tired to be stated through cause - effect relations. As it is know, the Mediterranean Region is the 4th largest geographical region of our country (15%) with 122.144.000 km2 of area, located at the south of our country. The region is named after the sea at its south. In spite of the fields which generally go among the mountains or reach the sea and the planes with steps, the region has mountainous, rough and high land characteristics. The topography of this rough land, different from that of Aegean Region, is paralel to the shore with its general lines, not upright or cross. In the region, the Toros mountais mostly slope down to the sea as a stiff wall. Owing to this reason, climate differences are observed between the slopes of the Toros mountains facing south and the ones facing north. The Toros mountains have prevented the Mediterranean climate from extending towards the north. The climate of the northern slopes of the Toros mountains, namely the lakes region, shifts towards the continental climate. The climate of the shore line that is at the south of Toros mountains is Mediterranean climate. The most specific characteristics of the Mediterranean climate are high temperature.absolute summer drought and winter precipitation.The occurence of frost in the Mediterranean Region, particularly at the shores.is rare.The yearly average number of days with frost are:1 day at Antalya, İskenderun and Mersin;77 days at lsparta;27.6 days at Maraş and 7.8 days at Antakya.The number of days with frost in the region increases through the inner parts from the shores. The occurence of frost starts in November at the shore line in the region.However.it is observed in December and February at the shores of İskenderun Bay and around Antalya. The most important factor that determines the agricultural productivitiy of an area is the climate.Then.while the climate can make it possible to benefit from a field in the best way.it can also encumber the productivity of that field by causing various damages.Therefore.we can say that the occurence of frost, which emerges depending on the climate characteristics, also affects agriculture. Agriculture is made in the Mediterranean Region at the small fields which are restrained between the shore planes and rows of mountains. Besides wheat,particularly cotton and citrus fruits (orange,leon,mandarin,daffodil) are cultiveted in the region.80% of Turkey's cotton and citrus production is gained from this region. Banana production is also made in our country only in the Mediterranean Region. Hothous cultivation is made there too. Occurance of frost should be expected in the region until the end of February. Because effective frost occurs in the region in the winter months.in this case.especially the fruit trees which grow in the coast division and which revive early.the banana and citrus fruit gardens.the.vegetable seedlings end the decorative plants cultivated in hothouses and the early vegetables are exposed to harm.To describe briefly;especially the agriculitural activities are under the influence of the cümate.Agricultural activities are adversely affected by the occurence of frost, which depends on the characteristics of the climate.Consequaently.the economy of the country is also affected.The times when the frost occurs in the region are determined.the harms are stated and the techniques of prevention are given in this study.