Biyometrik teknolojilerin etkili tasarlanması ve uygulanmasında yeni bir öneri: Multimodel teknoloji
Biyometrik teknolojilerin etkili tasarlanmasi ve uygulanmasinda yeni bir öneri: Multimodel teknoloji
  1. Tez No: 256609
  2. Yazar: BİLAL EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HAMİT ATAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Biyoteknoloji, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Biotechnology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı; hayatımızın tüm alanlarında kullanılmaya başlanan tanıma ve tanımlama teknolojilerinin etkili tasarlanmasını ve uygulanmasını sağlamak için yeni bir öneri sunmaktır. Biyometrik teknolojilerin daha etkili ve hatasız uygulanması için unimodel (bir tek) teknoloji yerine multimodel (birden fazla) teknolojilerin entegre biçimde kullanılmasının avantaj ve gerekliliklerini analiz etmektir. Çalışmanın kapsamı; amaç dahilinde unimodel teknolojiyi kullanan firmaların yaşadıkları uygulama problemlerini göz önünde bulundurarak, multimodel teknolojileri entegre şekilde kullanan firmaların test ve analiz sonuçlarını alıp yorumlamaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analize the necessity of integrating the verification and the identification systems (biometric systems) seperately (unimodel) or using multiple technologies (multimodal) in order to realize accurate designation and the application of concerned biometric systems. The scope of this study is to offer a new solution to the biometric system users after considering the problems of the firms that faciliate unimodel technologies. By measuring the datas and outputs of the experimental firms before and after the establishment of multimodal biometric systems the effectiveness of the multimodel biometric systems is interpreted and analyzed.