Küreselleşmeyi taşra üzerinden okumak: Trabzon örneği
Reading globalization through the country(side): The case of Trabzon
- Tez No: 256608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma, dünyada ve Türkiye'de 80'li yıllar ile başlayan ve sonrasında giderek hızlanan değişim ve yeniden yapılanma sürecini ele almakta, bu süreci ana sorusu dahilinde belirli açılardan çözümlemeye çalışmaktadır.Çalışmanın temel sorusu şu yörünge üzerine oturmaktadır: ?Küreselleşmenin metropoller/merkezler üzerinden şekillendirilen gelişme stratejilerinin taşraya/çevreye, söylemde ve pratikte ne şekilde yansımaları olmaktadır?? Bu sürecin özellikle azgelişmiş coğrafyalarda yarattığı mekânsal ve sınıfsal eşitsizliğin tezahürleri ne şekildedir? Bu sorular etrafındaki anlama çabası, doğal olarak 1980'li yılların sonrasına dikkatimizi yoğunlaştırmamızı zaruri kılmıştır. Dolayısıyla çalışmanın amacının 1980 sonrasında küreselleşme ve neo-liberal etkinin ?taşra? üzerinden okumasını Trabzon kenti özelinde yapmak olduğu belirtilebilir. Çalışma, sonuç itibariyle küreselleşme ile kapitalist modernleşmeyi dolayımsız bir ilişkiye sokmakta ve bu şekilde ele almakta; Marksist mekân-bilim doğrultusunda ?diyalektik? bir ele alışı içermektedir. ?Tarihsel ve ilişkisel bir ontoloji? kurularak süreçler, yapılar, uzamlar ve aktörler arasındaki etkileşimleri ve çelişkileri analiz etme çabasındadır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the process of restructuring and transformation that started and accelerated by 80?s both in Turkey and around globe; and analyses this process within the scope of its research questions.The main problematic of the research resides on the questions of "in what ways development strategies of globalisation shaped in metropolitan/centeral area, reflects on county/periphery in discourse and practise? What are the manifestations of the spatial and class based inequalities created by this process on underdeveloped geographies??. The effort to understand the process around these questions naturally made us focus the attention on post ?80 period. Therefore, the aim of the study can be indicated as reading globalisation and neoliberalism on county by the case of Trabzon City. The study consequently puts globalisation and capitalist modernisation in direct relation and deals with it in line with Marxist spatial sciences in a dialectical manner. It is also in an effort to analyse interactions and conflicts between processes, structures, spaces and actors by building ?historical and relational ontology?.