Kemalpaşa bölgesinde 0-24 ay arası bebeklerde anemi
Anemia in 0-24 months inants in Kemalpaşa region
  1. Tez No: 256656
  2. Yazar: JÜLİDE KILIÇ DUMANLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEFİSE ÜLKÜ KARABAY YAVAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Biology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Anemi, eritrosit sayı ve/veya hemoglobin düzeyinin sağlıklı kişilerdeki normal değerlerin altına inmesidir. Demir eksikliği anemisi; vücuda giren demirin hemoglobin yapımı için yetersiz kalması şeklinde tanımlanabilir. Demir eksikliği anemisi özellikle gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere tüm dünyada en sık rastlanan hematolojik problemdir ve sadece hematolojik sistem üzerine değil, tüm sistemler üzerine etkileri bulunmaktadır. Aneminin hücresel fonksiyonlardaki biyokimyasal değişiklikler, büyüme, psikomotor gelişme, davranış, zihinsel gelişme, immün sistem, fiziksel kapasite, gastrointestinal sistem, termoregülasyon sistem üzerine etkileri önemlidir.Çalışma bölgesinde kayıtlı bebeklerin hematokrit değerlerinden yararlanarak, birçok hastalıkla birlikte ilerleyen aneminin sıklığını saptamak, birinci basamak sağlık hizmetlerinde anemi taraması sonucunda elde edilecek kazanımları görmek için bu çalışma planlanmıştır.Çalışmamıza 1998-2001 yılları arasında Kemalpaşa bölgesinde doğan 1775 bebek dahil edilmiştir. Bu bebeklerden 602'sinin hemogramı incelenmiştir.Bu bebeklerin %52.5'sı erkek, %47.5'i kızdır. %42.5, bebekte anemi görülmüş olup, %38 bebek anemi sınırında, %19.5 bebekte ise anemi görülmemiştir. Yaş gruplarına göre anemi görülme oranı 12-24 ay arasında, 6-12 aya göre daha yüksektir. Cinsiyetlere bakıldığında erkek bebeklerin % 39.5'inde; kız bebeklerin 45.8'inde anemi vardır.Sonuç olarak, yaptığımız bu retrospektif çalışmada anemi toplumumuzda çok sık rastlanan bir hastalıktır. Demir eksikliği anemisinin bebeklerde rastlanma oranı yüksek olarak saptanmıştır. Basit ve ucuz yöntemlerle bu hastalığın tanısı konabilmektedir ve başlanacak bir demir replasmanı ile bu hastalık önlenebilir.
Özet (Çeviri)
Anemia is a decrease in the level of red blood cell numbers and / or hemoglobin below normal values in healthy subjects. Iron deficiency anemia can be defined as insufficiency of iron entering the body for the construction of hemoglobin. Iron deficiency anemia is the most common hematological problem in all over the world, especially in developing countries and it has not only the effects on the hematological system, but also on all systems. The effects of anemia on biochemical changes in cellular functions, growth, psychomotor development, behavior, mental development, immune system, physical capacity, gastrointestinal and thermoregulation systems are important.This study is designed to find out the prevalence of anemia which is a progressive disease and to determine the advantages of anemia screening in primary health care by using infants' hematocrit values.In our study, 1775 infants born in Kemalpaşa between the years 1998-2001 were enrolled. The 602 hemograms of these infants were examined.52.5% and 47.5% of these infants were male and female, respectively. 42.5% of these infants suffered from anemia, the anemia value of 38% infants were at the limit and the anemia was not detected in 19.5% infants. According to age group, the incidence of anemia was significantly higher in 12-24 months than 6-12 months. According to sex, 39.6% of male and 45.8 of female were anemic.As a result of this retrospective study, anemia is one of the common diseases in our country. It was determined that the rate of iron deficiency anemia in infants is high. This disease is detected by simple and inexpensive diagnostic methods. Therefore this disease can prevent with iron replacement treatment.