Sarp Sınır Kapısı (Kemalpaşa, Hopa) çevresi florası
The flora of Sarp Border Gate (Kemalpasa, Hopa) environs
- Tez No: 382234
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR EMİNAĞAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, Sarp Sınır Kapısı (Kemalpaşa, Hopa) Çevresi florasının tespit edilmesi amacıyla 2013-2014 yılları arasında yapılmıştır. Araştırma alanı, Davis'in grid sistemine göre A8 karesinde yer almakta olup, Holarktik bölgenin, Avrupa-Sibirya Fitocoğrafik alanının Karadeniz provensinin Kolşik kesiminde yer almaktadır. Araştırma alanı deniz seviyesinden başlayıp 1513 m yükseltiye kadar çıkmaktadır. Bu araştırmada 80 familya, 184 cinse ilişkin toplam 253 takson saptanmıştır. Bunlardan 7 takson Pteridophyta, 246 takson ise Spermatophyta bölümüne ilişkindir. Spermatophyta bölümüne ilişkin taksonlardan 2'si Gymnospermae, 244'ü Angiospermae alt bölümünde bulunmaktadır. Araştırma alanında en fazla takson içeren ilk on familya; Asteraceae (24 takson), Poaceae (21 takson), Rosaceae (18 takson), Fabaceae (14 takson), Lamiaceae (13 takson), Boraginaceae (10 takson), Brassicaceae (6 takson), Geraniaceae (6 takson), Primulaceaea (6 takson) ve Caryophyllaceae (5 takson)'dir. Çalışma alanında belirlenen 81 taksonun fitocoğrafik bölgeleri saptanmıştır. Tespit edilen türlerin fitocoğrafik bölgelere göre dağılımları ise şöyledir: 77 adedi Avrupa-Sibirya, 4 adedi Akdeniz fitocoğrafik bölgesine aittir. Taksonların hayat formlarına dağılımı ve oranları sırasyla şöyledir: hemikriptofit 56 (% 33,9), kriptofit 35 (% 21,2), kamefit 28 (% 17), fanerofit 24 (% 14,6), terofit 21 (% 12,7), ve yarı parazit 1 (% 0,6)'dir. Araştırma alanında endemik bitki saptanmamıştır. Araştırma alanında bulunan bitkiler IUCN tehlike kategorilerine göre sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out between 2013-2014 in order to determine the flora of Sarp Border Gate (Kemalpaşa, Hopa) environs. The research area under review is taken place in Colchic province of Euro-Siberian floristic area of Holarcticand is found in the A8 square according to grid system of Davis. The study area lies from sea level to 1513 m. In this study, total 253 plant taxa belong to 80 families and 184 genera were determined. 7 of them belong to Pteridophyta, the remaining 246 taxa were Spermatophyta which included 2 taxa from Gymnospermae and 244 taxa from Angiospermae. The largest families recorded were as follows: Asteraceae (24 taxa), Poaceae (21 taxa), Rosaceae (18 taxa ), Fabaceae (14 taxa), Lamiaceae (13 taxa), Boraginaceae (10 taxa), Brassicaceae (6 taxa), Geraniaceae (6 taxa), Primulaceaea (6 taxa) and Caryophyllaceae (5 taxa). The percentage of phytogeographical origins of 81 taxa was determined instudied area. The distribution of the taxa according to the phytogeographical regions was as follows: 77 taxa, Euro-Siberian, 4 taxa Mediterranean. The life form spectrum of the taxa was as follows: hemicryptophytes 56 (% 33,9), cryptophytes 35 (% 21,2), chamaephytes 28 (% 17), phanerophytes 24 (% 14,6), therophytes 21 (% 12,7) and vasicular parasites (% 0.6). Endemic plant wasn't determined in the area of research. The plants in the study area have been classified according to IUCN threat catagories.