Farklı düzeydeki manyetik alanların erken dönemdeki çipura (Sparus aurata, L.) yumurta ve larvalarında gelişime olan etkisi
Effects of different levels of magnetic fields on development of egg and yolk sac larvae of gilthead sea bream (Sparus aurata, L.)
- Tez No: 560863
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT SUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Su Ürünleri, Biotechnology, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada üç farklı manyetik alanın çipuralarda (Sparus aurata) embryonik gelişim, büyüme parametreleri, sindirim fizyolojisi (iç besin reservlerinin kullanımı), yumurta ve vitellüs kesesinin oksidatif durumu (süperoksit dismutaz ve katalaz) ve sindirim enzimleri (total proteaz) aktivitesi incelenmiştir. Bu amaçla S. aurata yumurtaları doğal üreme sezonunda kuluçkahaneden alınıp deney tanklarına taşınıp dört gruba ayrılmıştır. Benzer olarak, yeni çıkan larvalarda dört gruba ayrılmıştır. Manyetik alanlar neodyum mıknatıslarla 1, 3 ve 5 mT olmak üzere üç farklı seviyede uygulanmıştır. Kontrol grubu manyetik alana maruz bırakılmamıştır. Yumurtanın embriyolojik gelişimi 3 ve 5 mT gruplarında hızlanmıştır, bu gruplar 1 mT grubuna göre nispeten daha önce yumurtadan çıkmıştır. Yumurta açılım oranları açısından 3mT ve 5mT grupları diğer gruplara göre önemli farklılıklar göstermiştir. Besin keseli larvalarda ise manyetik alan uygulamaları büyüme parametreleri üzerinde önemli farklılıklar yaratmamasına rağmen antioksidan ve sindirim enzimleri aktivitesinde önemli yükselmelere neden olmuştur. Larva yaşama oranı açısından ise 5 mT grubu diğer deneme gruplarına göre önemli farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the influence of three different magnetic fields investigated on embryonic development, growth parameters, digestive physiology (absorption of endogenous food reserves) and oxidative status (superoxide dismutase and catalase) and digestive enzyme (total protease) activities of egg and yolk sac larvae in gilthead sea bream, Sparus aurata. In this sense S. aurata egg were obtained from breeders in natural spawning season and transferred to experimental tanks in four groups. Similarly, newly hatched yolk sac larvae of S. aurata were classified into four groups. Magnetic fields were established with neodymium magnets in three different levels, 1, 3 and 5 mT. Control groups were not exposed magnetic field. Embriyonic development of egg was accelerated in 3 and 5 mT groups, they hatched out relatively earlier than control and 1mT groups. In terms of hatching rate, M3 and M% was found significantly different than M1 and control group. In yolk-sac larvae, although magnetic fields did not achieve significant differences on growth parameters, it caused significant differences on activities of antioxidant and digestive enzymes. In terms of larval survival, M5 presented significant differences comaopred to ather experimental groups.