Bazı kurubaklagillerden elde edilen protein ekstraktları ve fraksiyonlarının ade inhibisyon aktiviteleri: Isıl işlem ve in vitro sindirilirliğin etkisi
Ace inhibitory activity of protein extracts and fractions obtained from some legume species: effects of heat processing and in vitro digestion
  1. Tez No: 256803
  2. Yazar: HALİSE GÜL AKILLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada kuru fasulye, kuru barbunya ve yeşil mercimeğin potansiyel Anjiotensin Dönüştürücü Enzim (ADE) inhibisyonu etkileri belirlenmiş ve bu etkinin in vitro sindirim sonrasında devam edip etmediği araştırılmıştır. Kurubaklagillerin Pronase E ile hidrolizinden sonra ultrafiltrasyonla elde edilen fraksiyonlarının önemli derecede ADE inhibisyonu aktivitesi gösterdiği belirlenmiştir. Elde edilen fraksiyonların IC50 değerlerinin 43.66±0.40 ile 106.54±15.21 µg/mL arasında değiştiği saptanmıştır. Molekül ağırlığı 5000 Da' dan büyük olan fraksiyonun her üç kurubaklagil için de en fazla ADE inhibisyonu aktivitesi gösteren fraksiyon olduğu (p0.05); ince bağırsak diyalizatlarında ise örnekler arasında istatistiksel açıdan fark olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research potential Angiotensin Converting Enzyme (ACE) inhibitory activity of common dry beans, red colored kidney beans and lentils were determined and stability of the ACE inhibitory activity after in vitro digestion was investigated. The ultrafiltration fractions obtained following Pronase E digestion showed significant amount of ACE inhibitory activity. It was found that the fractions had IC50 values changing from 43.66±0.40 to 106.54±15.21 µg/mL. The most potent inhibitory activity was obtained for the fraction that has molecular weight over 5000 Da (p0.05).