Su ürünleri üretimine otomatik tanımlama sistemi AIS Klas-B CS'nin etkileri
The effects of the automatic identification system AIS Klas-B CS on the fisheries activities
  1. Tez No: 256881
  2. Yazar: KORAY YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. TUNCAY KINACIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 24
Özet
Su ürünleri üretiminin sürdürüle bilir ekonomik bir kaynak olabilmesi, denizlerimizdeki canlı türlerinin çeşitliğinin devam edebilmesi, balıkçılık alanında istihdam edilen vatandaşların refah seviyelerinin tatminkar olabilmesi ve aynı zamanda Avrupa Birliği müktesebatına uyum süreci çalışmalarının devam ettiği günümüzde denizlerimizden su ürünleri üretimiyle ilgili birtakım düzenlemeler yaparak, yapılan bu düzenlemelerin uygulamalarını takip ve kontrol etmek kaçınılmaz olmuştur.Balıkçılık sektörünün önde gelen sorunlarından birisi olan kaçak avlanma ile mücadele günümüzde su ürünleri üretimi yapan tüm ülkelerin ortak problemidir. Kaçak avlanma ile mücadele kapsamında, teknolojideki gelişmelere paralel olarak otomatik takip sistemleri (AIS) geliştirilmiş ve su ürünleri üretiminde kullanılan teknelerin takibi, bu sistemler sayesinde daha etkili ve daha düşük maliyetlerle yapılabilir hale gelmiştir.Ülkemizde, uygulamaya giriş tarihi 2010 yılı başına ertelenen AIS sisteminin, su ürünleri üretimine etkileri konusunda somut veriler henüz oluşmamış olup, sistemin etkileriyle ilgili beklentiler, Avrupa Birliği üyesi ülkelerde sistemin getirdiği faydalardan kaynaklanmaktadır.AIS sistemleri su ürünleri üretiminin takip ve kontrol edilmesi için tek başına yeterli sistemler olmayıp, bunun yanında; su ürünleri üretimini düzenleyen kanun, yönerge, tüzük vb. argümanlarda gerekli değişikliklerin yapılması, su ürünleri üretiminin tekneden itibaren kayıt altına alınması ve bunların kontrollerinin yapılması, su ürünleri üretiminde istihdam edilen personelin bilinçlendirilerek, kontrol mekanizmalarıyla müşterek çalışmalarının teşvik edilmesi AIS sistemlerinin etkilerini arttırıcı faaliyetler olacaktır.Anahtar sözcükler : Automatic Identification System (AIS), Vessel Monitoring System (VMS), Fishing Monitoring Center (FMC), Vessel Detecting System (VDS), Safety of Life at Sea (SOLAS)
Özet (Çeviri)
For continuing fisheries as an economical resource, continuing life at sea, higher the prosperity of the people who are work at the fisheries activities and for adaptation Europen Union fisheies policy , making some regulations and monitoring application of these regulation has been inevitableOne of the most importent problems of he fisheries, is the illegal fishing. Also fighting against the illegal fishing commen problem for the countries whic are deal with fisheries. Nowadays with the help of the technological improvements, monitoring the fishing is done by automatic ıdentification systems (AIS). Using AIS systems increase the effectivenes of monitoring fishing and also decrease the cost of fighting against the illegal fishing.The application of the monitoring fishing vessels with the AIS is posponed at the begining of 2010 in Turkey. Therefore the concrete data hasn?t been in hand yet. The expectations about the AIS effects on the fishing are come from the benefit of the application in the Europen Union.The AIS is not sufficient for monitoring and controling the fisheries by itself. However, making some necessary and effective changes on the legislation, begin registering the fisheries at the vessel and controling these registerations by the authority, educate and to encourage the persons, who work at the fisheries industry, to work together with the authority, will be the helpfull eforts which are improve the effectiveness of the AIS.Keywords : Automatic Identification System (AIS), Vessel Monitoring System (VMS), Fishing Monitoring Center (FMC), Vessel Detecting System (VDS), Safety of Life at Sea (SOLAS)