Quantum control of qubits: Time ordering effects
Qubitlerin kuantum kontrolü: Zaman sıralaması etkileri
- Tez No: 256905
- Danışmanlar: PROF. DR. RESUL ERYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezde çeşitli durumlar altında qubitleri ve dolaşıklık dinamiğini içeren 5 farklı problem inceledim. İlk olarak, z-ekseni ve x-y düzleminde dogrultulmuş dış manyetik alan olarak birbirinden bağımsız anlık ve Gaussian sinyallerine maruz kalan iki qubitin analitik dolaşıklık dinamiğini inceledim. Dikkatlice düzenlenmiş ard arda anlık veya Gaussian sinyallerle, başlangıçta dolaşıklığı sıfır olan iki qubitin,“hemen-hemen sabit”yüksek dolaşıklık oluşturabilecegini gösterdim.Dış ortamla etkileşen bir sistemin kuantum korelasyonlarının ölüm sürelerini anlamak için enerji seviyelerinde birbirinden bagımsız gürültüye maruz kalan üç qubitin değişik kuantum korelasyon ölçümlerini analiz ettim. Bundan yola çıkarak, klasik Ornstein-Uhlenbeck tipi gürültü ile gösterilen rasgele enerji seviyeleri olan 3-qubit için quantum discord, dolaşıklık ve Bell nonlocality dinamiklerini kıyasladım. Quantum discordun anlık ölüme bağışıklığı dinamigin Markovain olmayan özelliği ve ilk durumun saflığından bağımsız iken Bell nonlocality yanısıra iki qubit dolaşıklığın yaşam sürelerinin 3-qubit dolaşıklıktan daha kısa olduğunu gösterdim. Buna ilaveten, anlık ölüme uğramayan quantum disord dışında, Markovian olmayan dinamiğin sadece kuantum korelasyonların ölüm sürelerini uzattığı sonucuna vardım.Ayrıca birbirleriyle dipole-dipole etkileşimiyle baglı olan iki ve üç qubitlerin dolaşıklık dinamiklerini analiz ettim. Her qubitin kendi Markovain olmayan ortamina batırırldığını ve birbirlerine bir sonraki yakını, J_1, ve sonraki-sonraki enyakın, J_2, komşu çiftleri yoluyla dipole-dipole etkileşimi ile bağlı olduklarını tasarladım. Dipole-dipole etkileşimi ile yaratılmış olan dolaşıklığın, qubit-ortam etkileşiminden dolayı sıfıra sönümlendiğini gösterdim. Ayrıca, J_2/J_10 olduğu bölgelerde daha uzun sürer.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I have studied five different problems concerning the qubits and the dynamics of entanglement between the qubits under various conditions. First, the exact analytical dynamics of entanglement between two qubits subject to independent kicks and Gaussian pulses as an external magnetic field lie along z-axes or x-y plane has been investigated. I have showed that“almost-steady”high entanglement can be created between two initially unentangled qubits by using carefully designed kick or pulse sequences.The dynamics of several quantum correlation measures for a three qubit sytem subject to independent noise in their energy levels has been investigated to understand the life time of quantum correlations for system in contact with an environment. Along these lines, I have compared the dynamics of quantum discord, entanglement and Bell-nonlocalities under the same conditions for three qubits that have stochastic energy levels represented as classical Ornstein-Uhlenbeck noise. I have showed that Bell-nonlocalities as well as bipartite entanglement have life times shorter than the tripartite entanglement, while the quantum discord is immune to sudden death independent of the non-Markovianity of the dynamics and the purity of the initial states. Furthermore, I have concluded that the non-Markovianity of the dynamics only prolongs the death of quantum correlations, except, quantum discord which does not suffer sudden death.I have also analyzed the entanglement dynamics of two and three qubits which interact with each other by dipole-dipole interaction. I have assumed each qubit is embedded in its own non-Markovian environment and connected to each other by dipole-dipole interactions through next-nearest, J_1, and next-next-nearest, J_2, couplings. I have showed that the entanglement created by the dipole-dipole interaction is damped to zero by the qubit-environment interactions. Moreover, in the region where J_2/J_10.