Zedelenebilirlik ölçümleri
Vulnerability measures
  1. Tez No: 256913
  2. Yazar: BELGİN VATANSEVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSUN AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bir iletişim ağının zedelenebilirlik değeri, bazı merkezlerin veya bağlantı hatlarının bozulmasından sonra iletişimin kesilmesine kadar ağın dayanma gücünü gösterir. Günümüzde, iletişim ve iletişimi sağlayan ağların `güvenilirliği' ve `zedelenebilirliği' gibi kavramlar bir hayli önem taşımaktadır. İletişim ağlarının güvenilirliği veya zedelenebilirliği konusundaki araştırmalarda, graflar bir model olarak ele alınır. Geçmişte, iletişim ağlarının dayanıklılığını belirlemek için connectivity, integrity, toughness, binding, tenacity gibi parametreler tanımlanmış ve kullanılmıştır. Bu tezde; yeni bir dayanıklılık parametresi olan bir grafın ortalama alt total bağımsızlık sayısının tanımı verilmiştir. Bir grafın ortalama alt total bağımsızlık sayısı; (G) = , (G), v tepesini içeren G'nin maksimal total bağımsızlık kümesinin minimum eleman sayılı kümesidir, olarak tanımlanmıştır. Özel grafların, bazı ağaç yapılarının ve corona işlemi ile elde edilen bazı graf yapılarının ortalama alt total bağımsızlık sayıları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The vulnerability of a communication network characterizes the resistivity of the network to the distruption of some nodes or connection lines. Recently communication, reliability and vunerability of networks are very important consepts. A network can be modeled by a graf . Many graph theoretical parameters have been used in the past to describe stability of communication networks, including connectivity, integrity, toughness, binding and tenacity. In this thesis; we defined and examined the average lower total independence number of a connected graph as a new global graph parameter to describe the stability of communication networks. The average lower total independence number of a graph (G) is defined as (G) = , where is the minimum cardinality of a maximal total independent set of G that contains v. We search the average lower total independence number of special graphs, binomial trees and complete binary trees and some graphs that are obtained from corona operation of some graphs.