Süleymaniye taş odaların incelemesi ve yeniden kullanım önerisi
Research on Süleymaniye taş odalar and a proposal for reuse
- Tez No: 257022
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY ÇOBANCAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Süleymaniye Taş Odalar, maksem, dükkanlar, kiralık odalar ve su yolundan oluşan dörtlü işlevi bir araya getiren kompleks bir yapıdır. Pek çok vakıf kaydında gelir getirmesi amacıyla yapılmış konut olarak kiralanan oda dizilerinin bir temsilcisi olarak, bugün ayakta kalabilen tek örnek olması nedeniyle, barınma kültürü konusunda önemli bir belgedir. ? Taş Odalar? diye bilinen su kemeri-dükkan-kiralık oda kompleksinin başlangıcı olan Bozdoğan Kemerinin bitim noktasındaki maksemde, su terazisi yöntemiyle suyun yükseltilmesi sağlanarak, ?Taş Odalar? beden duvarı üzerindeki künklerle külliyeye kadar suyun iletilmesi sağlanmıştır. Arazideki eğimin olanaklarını kullanarak Süleymaniye Caddesi'ne bakan cephede kiralık odalar, üst kotta ise Taş Odalar Sokakta konutlar yer almaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarihi Çevre Koruma Müdürlüğü tarafından yürütülen Süleymaniye Yenileme Alanı Projesi kapsamında değerlendirilen yapılar arasına alınarak, bölge bütününde yürütülen çalışmalara katılmıştır. Bu güncel gelişmelerin de etkisi ile ?Taş Odalar'ın özgün durumu ve zaman içinde geçirdiği değişimler, yapının sağladığı verilere, görsel ve yazılı belgelere dayanılarak belirlenmiş, restorasyon projesinde sosyal içerikli işlevlerle yapının yaşatılması için öneri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Süleymaniye Taş Odalar is a complex building which contains fountain, stores, rental rooms and water way. Rental rooms which is built for supplying income for charitable foundation like Taş Odalar which is only example about sheltering culture.This water arc-shop-rented room complex ?Taş Odalar? starts with fountain at the end of the Bozdoğan Acquaduct. With the help of slope the side of the Süleymaniye Street rented rooms and Taş Oda houses are on the higher elevation. Süleymaniye Taş Odalar has been evaluated under the Süleymaniye Renewal Area Project of Istanbul Historical Sites Protection and gathered with the other projects in the region. In this thesis the original and the change of ?Taş Odalar? within time has been determined according to the information gathered from the structure, visual and written documents. In the restitution and restoration projects, it is aimed to present a sample work for the protection of such unique structures.