Sürdürülebilir kent meydanları ve Roma Piazza Navona örneğinde incelenmesi
Sustainable city squares and its examination in Piazza Navona in Rome
- Tez No: 257041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
Tez çalışmasında, kent meydanlarının morfolojisi, tarihçesi ve etki eden sürdürülebilirlik bileşenleri araştırılmış ve elde edilen bu bilgiler doğrultusunda Roma Piazza Navona örneği incelenmiştir.Birinci bölümde, tezin amacı, kapsamı ve yönteminin bulunduğu giriş bölümü yer almaktadır.İkinci bölümde, kent meydanının tanımı, morfolojisi örneklerle ayrıntılı olarak açıklanmıştır.Üçüncü bölümde, kent meydanlarının geçirdiği tarihi süreç geçmişten günümüze örneklerle incelenmiştir.Dördüncü Bölümde ise, sürdürülebilirlik kavramı ve kent ölçeğine etki eden bileşenleri açıklanarak, sürdürülebilir kent meydanlarının alt yapısı oluşturulmaya çalışılmıştır.Beşinci bölümde, meydanların oluşumu ve sürdürülebilirliği fikri ile, Roma Piazza Navona örneği incelenmiş ve kültürel miras olan bu meydanın sürdürülebilirliği tartışılmıştır.Son bölüm olan altıncı bölümde ise, Roma Piazza Navona'da yapılan anket ve tez kapsamında elde edilen sonuçlar yer almaktadır.Anahtar kelimelerMeydan, morfoloji, tarihçe, kent, sürdürülebilirlik, Roma, Piazza Navona.
Özet (Çeviri)
In the thesis, the morphology and history of city squares and affecting sustainability components are studied. In accordance with the information gotten, Rome Piazza Navano is studied as an example.In the first part, purpose, content and method of the thesis are located in the first part.In the second part, the definition and the morphology of the city square are described in detail with examples.In the third part, the historic process of the city squares is examined with some examples from the past to the present.In the forth part, it is tried to form the substructures of Sustainable city squares by explaining the concept, 'sustainability' and the components affecting city scale.In the fifth part, with the idea of formation of squares and its sustainability, the example of Rome Piazza Navona is examined. The sustainability of this square which is a cultural heritage is discussed.In the sixth part which is also the final, interview which is done in Piazza Navona and conclusions of the thesis are located.Key WordsPublic square, morfology, history, city, sustainability, Rome, Piazza Navona.