Hizmet süreçlerinde yalın operasyonel dönüşüm süreci: fabrika restoranlarına ilişkin bir vaka çalışması
Lean operational transformation process in service processes: a case study of factory restaurants
  1. Tez No: 976566
  2. Yazar: ÖZLEM EVRİM ŞANLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM MÜJDAT BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Keşfedici araştırma modelinin benimsendiği bu araştırma, yalın yönetim yaklaşımlarının Türkiye'de fabrika restoranlarında uygulanabilirliğine ilişkin vaka analizlerine dayanmaktadır. Yalın dönüşüm, yalnızca izole iyileştirmeler değil, bütüncül bir süreç sadeleştirmesi ve sürekli gelişim anlayışını esas alan stratejik bir yaklaşımdır. Vaka analizlerinin yürütüldüğü restoranda yalın üretim prensiplerinden esinlenerek operasyonel israf unsurların azaltılması, süreç verimliliğinin artırılması ve müşteri memnuniyetinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Araştırma, nitel yöntemle yapılandırılmıştır ve vaka analizi tekniği kullanılmıştır. Veriler, müşteri anket verileri, saha gözlemleri ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış; süreçler Glenday Süzgeci, spagetti diyagramı ve VSM (Değer Akış Haritalama) yöntemleri ile analiz edilmiştir. İsraf türlerinin belirlenmesinin ardından 5S, Standart İş, Kaizen, Görsel Yönetim, Kanban, Poka-Yoke gibi yalın araçlarla iyileştirme adımları uygulanmıştır. Uygulama sonucunda, süreçlerdeki israfların azaltıldığı, sipariş-hazırlama-servis sürelerinde kayda değer kısalma sağlandığı ve işletme maliyetlerinde düşüş yaşandığı gözlenmiştir. Ayrıca müşteri memnuniyetinde ve çalışan motivasyonunda gözle görülür artışlar elde edilmiştir. Çalışma ile elde edilen bulgular, benzer hizmet sunum biçimlerine sahip büyük ölçekli işletmelere genellenebilir nitelikte öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research adopts an exploratory model and is based exclusively on case studies examining the applicability of management approaches to factory-run restaurants in Türkiye. Lean transformation is an approach that simplifies the entire process, not just isolated parts, and is grounded in continuous improvement. The case studies, inspired solely by production principles, aimed to reduce waste, streamline processes, and enhance customer-centricity. The research was structured using qualitative methods and employed a case study technique. Data were collected through customer survey data, field observations, and semi-structured interviews. Processes were analyzed using the Glenday Strainer, spaghetti diagram, and VSM (Value Stream Mapping) methods. After identifying waste types, improvement steps were implemented using lean tools such as 5S, Standard Work, Kaizen, Visual Management, Kanban, and Poka-Yoke. As a result of the implementation, process waste was reduced, order preparation and service times were significantly shortened, and operating costs decreased. Furthermore, notable improvements in customer satisfaction and employee motivation were observed. The study's findings provide generalizable recommendations for large-scale businesses with similar service delivery methods.