Computer-mediated communication acts in non-native English speakers' electronic mail exchanges
Bilgisayar destekli iletişimde ana dili İngilizce olmayanların elektronik postalarında ortaya çıkan söz edimleri
  1. Tez No: 257099
  2. Yazar: ERAY SEVİNGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN BAYYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı ana dili İngilizce olan ve olmayan farklı ülkelerdeki üniversite öğrencisi katılımcıların, bilgisayar destekli iletişimde elektronik posta yoluyla önceden belirlenen konular üzerinde Şubat 2008 ve Mayıs 2008 arasında İngilizce olarak gerçekleştirdikleri söz edimlerini araştırmaktır.Bu çalışma ayrıca ana dili İngilizce olmayan Türk üniversite öğrencilerinin ana dili İngilizce olan ve olmayan diğer gruplarla bilgisayar destekli iletişimde gerçekleşen söz edimlerinin o gruplarla ne denli benzerlik veya farklılık gösterdiğini inceler. Ayrıca Türk üniversite öğrencilerinin ana dili İngilizce olan ve olmayan her iki grupla birebir gerçekleştirdiği yazışmalarında hangi söz edimlerini kullandıklarını araştırır. Son olarak, çalışma içinde kullanılan bilgisayar destekli iletişimin Türk üniversite öğrencilerinin kültürlerarası iletişim, anlayış ve yabancı dil öğrenimi açısından algılarına yarar sağlayıp sağlamadığı tartışılır.Çalışmada nitel e-mail yazışmalarına bilgisayar odaklı söylem çözümlemesi uygulanır ve betimleyici değerler tüm gruplar arasında gerçekleşen bilgisayar odaklı iletişim edimlerini nicel olarak analiz etmek için kullanılır. Çalışmanın sonucunda ana dili İngilizce olmayan Türk öğrenciler ve diğer katılımcılar arasında bilgisayar odaklı iletişim edimleri kullanımı açısından istatistiksel fark görülmemiştir fakat Türk üniversite öğrencileri ve ana dili İngilizce olan katılımcılar arasında bilgisayar odaklı iletişim edimleri kullanımı bakımından istatiksel fark görülmüştür. Türk öğrencilerin bireysel olarak diğer gruplar için kullandıkları söz edimleri her iki grup için farklılık göstermemiştir.Türk üniversite öğrencileri, elektronik posta kullanımını yabancı dil öğrenimi ve kültürlerarası iletişim açısından yararlı bulmuşlardır. Bu çalışmanın bulguları yabancı dilde dilsel, sosyal ve kültürel yetilerin gelişimini sağlayan edim odaklı yabancı dil eğitimi görüşünü önerir. Bilgisayar odaklı iletişim araçlarının ve yabancı dil öğretiminin nasıl birleştirilmesi gerektiğini gösterir.
Özet (Çeviri)
The basic aim of this study is to examine the Computer-Mediated Communication (CMC) acts of Turkish non-native speakers of English (NNSsT), native speakers of English (NSs) and non-native speakers of English in different countries (NNSsO) within online e-mail exchanges in English on preset topics between February 2008 and May 2008.This study explores whether NNSsT? CMC acts resemble or differ from NSs? and NNSsO? CMC acts. The study examines what types of CMC acts NNSsT use in their e-mail exchanges when they address NNSsO or NSs in the study. Besides, the perceptions of NNSsT about the contribution of CMC to their cross-cultural communication, understanding and their foreign language learning are discussed.Computer-Mediated-Discourse Analysis (CMDA) was conducted with respect to qualitative e-mail exchanges in the e-mail group. Descriptive statistics were used to analyze quantitative data generated by the CMC acts of all groups. The analyses reveal that the difference between the frequencies of NNST and NNSO CMC acts is not statistically significant. However, there is a statistically significant difference between the frequencies NNST and NS CMC acts. In addition, NNSsT? CMC acts addressed to NNSsO or NSs are not statistically significant. NNST regard the use of e-mails as a beneficial tool for Foreign Language Education and intercultural understanding. The findings of this study offer a pragmatic view of foreign language education to develop linguistic, social and cultural competencies in the target language and show how to combine CMC tools and foreign language learning.