High school ninth grade students' awareness of and preferences for the cultural content of the EFL textbooks: A case in Turkey
Lise dokuzuncu sınıf öğrencilerinin İngiliz dili eğitiminde kullanılan ders kitaplarının kültürel içeriği hakkındaki farkındalıkları ve tercihleri: Türkiye?de bir durum çalışması?
  1. Tez No: 257098
  2. Yazar: SEDA DANACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN BAYYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tez İngiliz dili eğitiminde kullanılan ?The New English File Elementary? ders kitabının kültürel içeriğini ve lise dokuzuncu sınıf öğrencilerinin bu kitabın içeriği hakkındaki farkındalıkları ve tercihleri incelemektedir.Tez iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm söz konusu kitabın kültürel içeriğini kapsamaktadır. Bu bölümde kitabın içindeki resimler ve okuma parçaları kültürel açıdan incelenmektedir. Bu çalışmada kültür kavramı hedef dil kültürü, kaynak kültür, diğer ülkelerin kültürleri ve evrensel kültür açısından incelenmektedir. Çalışmanın temel aldığı kültür tanımı Adaskou, Brittten ve Fahsi'nin (1990) estetik, toplumbilimsel, toplumdilbilimsel ve anlamsal kültür olma üzere dört ana grupta toplanmaktadır. Çalışmadaki kültür kavramının içeriği pilot bir çalışma yapılarak belirlenmiştir.Çalışmanın ikinci bölümü lise dokuzuncu sınıf öğrencilerinin İngilizce ders kitaplarının içeriği hakkındaki farkındalıkları ve tercihlerini incelemektedir. Çalışmaya İstanbul'da bir Anadolu Lisesinde okuyan dokuzuncu sınıf öğrencileri katılmıştır. Veriler anketler ve görüşmeler vasıtasıyla toplanmıştır.Çalışmanın sonuçları, sözkonusu İngilizce ders kitabının genel olarak evrensel kültür ve toplumbilimsel kültür kavramını yansıttığını göstermektedir. Öğrencilerle yapılan anket ve mülakat çalışmasının sonuçları da katılımcıların okudukları kitaplardaki kültürel içeriğin farkında olduklarını ortaya koymuştur. Sonuçlar, öğrencilerin daha çok toplumbilimsel kültür kavramını yansıtan kültürel öğelerin farkında olduklarını, öte yandan estetik kültür kavramını yansıtan kültürel öğelerden de hoşnut oldukları ortaya çıkarmıştır.İngiliz dili eğitiminde kullanılan ders kitaplarının kültürel içeriği ile ilgili tercihler hakkındaki anket sonuçları, öğrencilerin sosyal yaşam ile ilgili konuları daha sık görmek istediklerini göstermiştir. Mülakatlara katılan öğrencilerin çoğu ?The New English File Elementary? ders kitabını sevdiklerini, kitapta hedef dil kültürü ve evrensel kültür temsil edilirken kaynak kültürün temsil edilmediğini, kitabı değiştirmek ve kaynak dil kültürü ile ilgili konular eklemek istediklerini belirtmişlerdir.Sonuç olarak özetlemek gerekirse, bu çalışma, İngiliz dili eğitiminde kullanılan ders kitapları ve malzemelerinin, belirli bir öğrenci grubu için, öğrencilerin kaynak kültür ve tercihlerini dikkate alınarak hazırlanması gerektiği fikrini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the cultural content of an EFL textbook (i.e. The New English File Elementary) and high school ninth grade students? awareness of and preferences for the cultural content of this textbook.The study consists of two parts. The first part involves content analysis of the textbook in question. In this part, pictures and reading texts of the book are searched for cultural elements. In this study, culture is examined in terms of target language culture, local culture, international culture and other countries? cultures. The definition of culture adopted by the study involves four senses of culture (aesthetic, sociological, semantic and sociolinguistic) by Adaskou, Brittten and Fahsi (1990). The content of `culture? concept in the study was determined with a pilot study.The second part of the study involves the investigation of the opinions of high school students with respect to their awareness of and preferences for the cultural content of their EFL textbook. High school ninth grade students from an Anatolian high school in İstanbul, Turkey participated in the study. Data are collected through questionnaires and interviews.Results of the study revealed that the textbook in question represented the international culture and the sociological sense of culture in general. Results of the questionnaire and interviews conducted with the students indicated that participants were highly aware of the origin of the cultural elements in their EFL textbook. Results showed that students were more aware of the origin of cultural elements reflecting the sociological sense of culture while more content with the ones reflecting the aesthetic sense of culture.Results of the questionnaire about their preferences for the cultural content of an EFL textbook revealed that students wanted to see topics about social life more frequently. Most of the students having participated in the interviews stated that they liked the textbook ?The New English File Elementary?, target language culture and international culture were represented in the textbook while local culture was not, they would like to change the book and add topics about the local culture.In sum, this study suggests preparing ELT textbooks and materials for a specific group of learners by taking their local culture and preferences into consideration.