An analysis of public primary school teachers' dealing with difference in the absence of a multicultural education policy in Turkey
Çok-kültürlü eğitim politikalarının yokluğunda Türkiye?deki devlet ilköğretim okullarındaki öğretmenlerin farklılıkları nasıl idare ettiklerinin bir analizi
- Tez No: 257102
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma çok-kültürlü eğitim politikalarının yokluğunda Türkiye'deki devlet ilköğretim okullarındaki öğretmenlerin farklılıkları nasıl idare ettiklerinin analizini yapmayı amaçlamaktadır. Çalışma dört temel konuyu araştırmaktadır: i) ilköğretim okul öğretmenlerinin farklılıklara karşı tutumları, ii) öğretmenlerin çok-kültürlü eğitim politikalarının yokluğunda farklılığı nasıl idare ettikleri, iii) öğretmenlerin farklılıklar kapsamında mevcut müfredatı ve okul kültürünü nasıl değerlendirdikleri, iv) öğretmenlerin farklılıkları idare etme kapsamında kendi yetkinlik düzeylerini nasıl algıladıkları.Bu çalışma kapsamında nitel araştırma metotları, özellikle mülakat çalışma metodu uygulanmıştır. Araştırmacı yarı-yapılandırılmış bir mülakat formu geliştirmiş ve 15 ilköğretim öğretmeniyle mülakat gerçekleştirilmiştir. Mülakatlar baştan sona metin haline dönüştürüldükten sonra elde edilen veri içerik analizine tabi tutulmuştur.Araştırma öğretmenlerin farklı toplum anlayışına sahip olduklarını göstermektedir. Bazıları toplumu tek bir bütün olarak görürken diğerleri onu parçalanmış bir yapı olarak algılamakta, diğerleriyse onu renkli bir mozaik olarak görmektedirler. Yine araştırma bulgularında oldukça açık olan öğretmenlerin farklılığa karşı değişik tutumları olduğudur. Bazıları farklılığa karşı kayıtsız olduklarını belirtirken bazıları farklılığı çok indirgemeci bir şekilde algılamakta ve bireysel düzeydeki farklılığa odaklanmaktadırlar. Diğerleriyse farklılığa karşı tolerans sahibidirler.Bazı öğretmenler, müfredatın farklılıkları görünmez kıldığını düşünürken diğerleriyse 2005'ten bu yana müfredatın farklılıklara daha duyarlı olduğunu ve eskisine göre daha kapsayıcı olduğunu iddia etmektedirler.15 öğretmenden 11'i öğretmenlerin farklılıklara karşı önyargılı olduklarını düşünürken hiçbir öğretmenin kendisini önyargılı bulmaması oldukça çarpıcıdır. Araştırma bulguları öğretmenlerin hizmet içi veya hizmet öncesi farklılıkları idare etme ile ilgili bir eğitim almadıklarını göstermektedir. Yaşça daha büyük öğretmenler farklılıkları idare etme konusunda kendilerini daha deneyimli bulmaktadırlar. 15 öğretmenden 13'ü farklılıkları idare etme ile ilgili daha fazla eğitime ihtiyaçları olduğunu belirtmişlerdir.Araştırma bulgularına göre, farklılıkları idare etme ile ilgili hiçbir eğitim almış olmasalar da öğretmenlerin farklılıkları ve farklıkla ilişkili problemleri idare etme ile ilgili olarak kendi yöntemlerini geliştirdikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze primary school teachers? dealing with difference in the absence of a multicultural education policy in public primary schools in Turkey. The study explores four basic issues: i) primary school teachers? attitudes towards difference, ii) how primary school teachers deal with difference in the absence of a multicultural education policy, iii) teachers? assessment of the current curriculum and school culture with regard to difference, and iv) teachers? perceptions of their own competence level with regards to dealing with difference.Within the scope of this study, qualitative methods of inquiry, particularly interview study method was employed. The researcher developed a semi-structured interview form and 15 primary school teachers were interviewed. After the interviews were fully transcribed, the gathered data was content analyzed.The research demonstrates that teachers have differing views of the society. Some see it as a uniform whole; others perceive it as a fragmented structure, while some of the teachers see it as a colorful mosaic. It is also clear from the research findings that teachers have different attitudes towards diversity. Some of them say that they are indifferent to difference; some of them have a reductionist view of diversity and they also focus on individual level differences while others have tolerance towards diversity.Some of the teachers think that curriculum renders diversity invisible while others claim that that the new curriculum since 2005 is attentive to diversity and more inclusive than it used to be.It is also very striking that 11 out of 15 teachers think that teachers have biases towards diversity while none of the teachers find themselves biased. The research findings demonstrate that teachers have not received any in-service or pre-service education to deal with diversity. Those elder teachers feel themselves much more experienced in dealing with diversity. 13 out of 15 teachers state their need for further education in dealing with diversity.According to the findings of the research, although never received any training in dealing with diversity issues, it was observed that teachers have developed their own ways of dealing with diversity and diversity related problems.