Bilgi ve iletişim teknolojisi dersinin öğrenci merkezli eğitim yaklaşımıyla işlenmesinde karşılaşılan sorunlar: Eskişehir ili örneği
Problems in teching the course of information and communication technology through student-centered teaching approach a case in Eskişehir
- Tez No: 257113
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH KUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu arastırma ile ortaögretimde Bilgi ve iletisim Teknolojisi dersinin ögrenci merkezli egitim yaklasımıyla islenmesinde yasanan sorunlar belirlenmeye çalısılmıstır. Yasanan sorunlar, ögrenci, ögretmen, okul ve ögretim programı boyutlarında incelenmistir. Ayrıca sorunların, ögretmenlerin cinsiyet, egitim düzeyi, görev türü, mesleki kıdemi ve daha önce Ögrenci Merkezli Egitim (ÖME) konusunda bir egitime katılıp, katılmamalarına göre degisme durumları da incelenmistir. Arastırmanın verileri, 2005?2006 egitim-ögretim yılında Eskisehir il merkezindeki ortaögretim okullarında Bilgi ve iletisim Teknolojisi dersini yürüten 37 ögretmene uygulanan ve arastırmacı tarafından gelistirilen anket ile toplanmıstır. Verilerin çözümlenmesinde t-testi, tek yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis testi, esit varyansı ölçen Levene testi ve Kolmogorov-Smirnov testlerinden yararlanılmıstır. Boyutlara göre karsılasılan sorunlar incelendiginde; ögrenci boyutunda, ögrenci niteliklerinin ögrenci merkezli egitime uygun olmamasından kaynaklanan sorunların derste yapılması gereken etkinlikleri engelledigi sonucuna varılmıstır. Ögretmen boyutunda derste yapılması gereken etkinlikleri engelleyen soruna rastlanmamıstır. Okul boyutunda, ögretmen ve ögrencinin yapması gereken etkinliklerde okul olanaklarının sınırlılıklarıyla karsılastıkları ve ders saatinin azaltılmasının derste yapılması gereken etkinlikleri engelledigi sonuçlarına ulasılmıstır. Ögretim programı boyutunda, programın ögrenci merkezli egitim yaklasımına uygun hazırlanmadıgı sonucuna ulasılmıstır. Ögrenci, ögretmen, okul ve ögretim programı boyutlarında yasanan sorunların ögretmenlerin cinsiyet, egitim düzeyi, okuldaki görevleri, meslekteki kıdemleri ve daha önce ögrenci merkezli egitim alıp almama durumlarına göre anlamlı bir fark göstermedigi bulunmustur.
Özet (Çeviri)
This study aims at revealing the problems in teaching Information and Communication Technology in middle education through student-centered teaching approach. The problems observed are examined considering such dimensions as students, teachers, the school and the education program. It was also examined whether these problems vary depending on gender, education level, duty, professional seniority and previous participation in training on Student-Centered Education. The research data were collected through a questionnaire given to 37 teachers of Information and Communication Technology in middle education schools in central Eskisehir in 2005-2006. For the data analyses, t-test, one-way ANOVA, Kruskal Wallis test, Levene test measuring equal variance and Kolmogorov- Smirnov tests were applied. When the problems were examined in terms of the dimensions, it was concluded for the student dimension that the problems resulting from the student characteristics inappropriate to student-centered education hinder the activities in lessons. No problem that hinders the necessary activities for the lesson was found for the teacher dimension. It was revealed regarding the school dimension that teachers and students face the limitations of the school facilities during the activities and that the decreased number of course hours hinders these activities. The education program was found inappropriate to the student-centered teaching approach. It was concluded that the problems regarding the dimensions of students, teachers, the school and the teaching program did not significantly differ with respect to the teachers? gender, education level, duties at school, professional seniority and previous participation in training on Student-Centered Education.