Teaching smartphone and microcontroller systems using 'android java'
Androıd java kullanarak akıllı telefon ve mikrodenetleyici sistemleri öğretimi
  1. Tez No: 923044
  2. Yazar: SEYİT RIZA TİĞREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FRANK BARNES
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Colorado at Boulder
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Mobil cihazlar, birçok öğrenci ve eğitimci için vazgeçilmez araçlar haline gelmektedir. Mobil teknoloji, birçok mühendislik disiplininde ve laboratuvarda bilgi işlem metodolojilerinde yeni bir çağ başlatmaktadır. Mobil cihazlarla iletişim kuran mikrodenetleyici uzantıları, sensör teknolojisi ve iletişim alanında veri toplama ve kontrol sürecini yeni bir seviyeye taşıyacaktır. Bu tezin amacı, yeni mobil platformu sağlam gömülü sistemlerle birleştirerek mühendislik müfredatına entegre edecek bir çerçeve geliştirmektir. Bu amaçla, yeni başlayan programcılara özellikle Android platformunda uygulama oluşturmayı öğretmek için“Mobil Platformda Java Programlamaya Giriş”adlı bir ders materyali geliştirilmiştir. Başlangıç seviyesindeki bir programlama dersini Android platformuyla birleştirmek, programlama geçmişi olmayan bireyleri birden fazla disiplinden cezbedebilir. Önerilen ders müfredatı, öğrenme süresini kısaltır ve son sınıf mühendislik öğrencilerinin laboratuvarlarda mobil veri toplama ve kontrol projeleri gibi özel ihtiyaçları için bu yeni çerçeveyi kullanmalarını sağlar. Bu çalışma, sınırlı programlama geçmişine sahip eğitmenlere, akıllı telefon programlama gibi son teknolojiyi öğretmek için teknikler sunmaktadır. Bu çalışmada geliştirilen teknikler, mevcut öğretim yaklaşımlarına gereksiz bilgi yüklenmesini en aza indirgerken uygulamalı eğitimi ön planda tutar. Ayrıca, minimum geçmiş bilgisine sahip öğrencilerin bilgisayar programlama etrafında oluşan engelleri aşmalarına yardımcı olur. Bu tezin motivasyonu, mevcut literatürden seçilen etkili yöntemleri birleştirerek Android'de Java programlamayı öğretmek için özelleştirilmiş bir giriş seviyesi programlama dersi oluşturmaktır. Bu tezde önerilen mekanizma, öğrenci merkezli öğrenme ve iş birliğine dayalı aktif bir yaklaşımla öğrencilerin motive olmasını sağlamaktır. Bu öğretim sürecinde, eşli programlama (pair programming) yoluyla takım çalışması benimsenmiştir. Bilgi ve alıştırma problemlerini sınıflandırmak için Bloom taksonomisi ve bir bilgi anketi rehber olarak kullanılmıştır. Bu araştırmanın bir çıktısı olarak, mühendislik birinci sınıf öğrencileri gibi yeni başlayan programcılar için uygun bir prototip müfredat geliştirilmiştir. Ayrıca, son sınıf öğrencilerinin mühendislik laboratuvarlarını geliştirmek için mobil telefon ve mikrodenetleyici sistemlerini kullanmalarını sağlayan ileri düzey materyaller içermektedir.
Özet (Çeviri)
Mobile devices are becoming indispensable tools for many students and educators. Mobile technology is starting a new era in the computing methodologies in many engineering disciplines and laboratories. Microcontroller extension that communicates with mobile devices will take the data acquisition and control process into a new level in the sensing technology and communication. The purpose of this thesis is to develop a framework to incorporate the new mobile platform with robust embedded systems into the engineering curriculum. For this purpose a course material is developed“Introduction to Programming Java on a Mobile Platform”to teach novice programmers how to create applications, specifically on Android. Combining an introductory level programming class with the Android platform can appeal to non-programming individuals in multiple disciplines. The proposed course curriculum reduces the learning time, and allows senior engineering students to use the new framework for their specific needs in the labs such as mobile data acquisition and control projects. This work provides techniques for instructors with modest programming background to teach cutting edge technology, which is smartphone programming. Techniques developed in this work minimize unnecessary information carried into current teaching approaches with hands-on practice. It also helps the students with minimal background requirements overcome the barriers that have evolved around computer programming. The motivation of this thesis is to create a tailored programming introductory course to teach Java programming on Android by incorporating selected efficient methods from extant literature. The mechanism proposed in this thesis is to keep students motivated by an active approach based on student–centered learning with collaborative work. Teamwork through pair programming is adapted in this teaching process. Bloom's taxonomy, along with a knowledge survey, is used as a guide to classify the information and exercise problems. A prototype curriculum is a deliverable of this research that is suitable for novice programmers-such as engineering freshmen students. It also contains advanced material that allows senior students to use mobile phone and a microcontroller system to enhance engineering laboratories