Genel lise öğrencilerinin aile işlevlerinin ve denetim odaklarının incelenmesi
The study of high school students family functioning and locus of control
- Tez No: 257124
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA CEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu arastırmada genel lise ögrencilerinin aile islevlerinin ve denetim odaklarının cinsiyet, sınıf düzeyi, dogum sırası, anne baba egitim düzeyi, anne baba arasındaki anlasmazlık düzeyi degiskenleri açısından farklılasıp farklılasmadıgı ve denetim odagı ile aile islevleri arasındaki iliskiler incelenmistir. Arastırmanın evrenini, 2005?2006 egitim-ögretim yılında Eskisehir ilinde bulunan 10 resmi genel lisede ögrenim görmekte olan 8794 ögrenci olusturmustur. Arastırma kapsamına 9 lise alınmıs ve her sınıf düzeyinden subeler rasgele belirlenerek evrenin %9.30'na karsılık gelen 815 ögrenci örneklemi olusturmustur. Genel lise ögrencilerinin aile islevleri algılarına iliskin veriler ?Aile Degerlendirme Ölçegi? (Bulut, 1990) ile, denetim odagı algılarına iliskin veriler ise ?Nowicki-Strickland Denetim Odagı Ölçegi? (Yesilyaprak, 1988) ile toplanmıstır. Genel lise ögrencilerinin kisisel ve ailesel niteliklerine iliskin verilerin toplanması için arastırmacı tarafından hazırlanan ?Kisisel Bilgi Formu? kullanılmıstır. Arastırmada veri toplama araçları ile elde edilen bilgilerin çözümlenmesi ?SPSS 10.0.0. for Windows? paket programı ile bilgisayar ortamında gerçeklestirilmistir. Verilerin analizi sırasında, betimleyici istatistiklerin yanı sıra bagımsız gruplar arası t testi uygulanmıstır. Bagımsız degisken düzeyi ikiden fazla olan degiskenlere iliskin farkların önem kontrolü, varyansların homojenligi durumunda tek yönlü varyans analizi ile, varyansların homojen olmadıgı durumlarda ise parametrik olmayan testlerden Kruskal Wallis Testi ile belirlenmistir. Varyansların homojen olup olmadıgı ise Levene istatistigi ile belirlenmistir. Tek yönlü varyans analizi sonucunun önemli bulundugu durumlarda, farkın hangi ortalamalar arasındaki farklardan kaynaklandıgını belirlemek amacıyla Tukey HSD testi yapılmıstır. Kruskal Wallis Testinin sonucunun önemli bulundugu durumlarda ise, farkın hangi ortalamalar arasındaki farklardan kaynaklandıgını belirlemek amacıyla olası tüm ikili karsılastırmalar için Mann Whitney U testi kullanılmıstır. Ayrıca, aile islevlerinin denetim odagını yordayıcılıgını saptamak ve bu örüntünün kızlara ve erkeklere göre degisip degismedigini belirlemek amacıyla çoklu regresyon analizinin asamalı seçim yöntemi kullanılmıstır. Tüm istatistiksel çözümlemeler için önemlilik düzeyi .05 olarak alınmıstır. Genel lise ögrencilerinin kisisel ve ailesel nitelikleri ile ilgili olarak ele alınan degiskenlerden cinsiyet, dogum sırası, babaların egitim düzeyi ve anne baba arasındaki anlasmazlık düzeyine göre aile islevlerinin farklılastıgı görülmüstür. Bununla birlikte, genel lise ögrencilerinin kisisel ve ailesel nitelikleri ile ilgili olarak ele alınan degiskenlerden sınıf düzeyi ve anne egitim düzeyine göre aile islevlerinin farklılasmadıgı görülmüstür. Genel lise ögrencilerinin kisisel ve ailesel nitelikleri ile ilgili olarak ele alınan degiskenlerden cinsiyet, sınıf düzeyi, anne babalar arasındaki anlasmazlık düzeyine göre denetim odagının farklılastıgı belirlenmistir. Bununla birlikte, genel lise ögrencilerinin kisisel ve ailesel nitelikleri ile ilgili olarak ele alınan degiskenlerden dogum sırası, anne egitim düzeyi, baba egitim düzeyine göre denetim odagının farklılasmadıgı belirlenmistir. Ayrıca, genel lise ögrencilerinin aile islevlerinden genel fonksiyonlar, gereken ilgiyi gösterme, iletisim ve roller islevleri ile denetim odagı arasında anlamlı iliski bulunmustur. Aile islevlerinden genel fonksiyonlar, gereken ilgiyi gösterme, roller ve davranıs kontrolü islevlerinin kız genel lise ögrencilerinin denetim odagını anlamlı olarak yordadıgı belirlenmistir. Aile islevlerinden gereken ilgiyi gösterme ve iletisim islevlerinin erkek genel lise ögrencilerinin denetim odagını anlamlı olarak yordadıgı belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine whether high school students? family functioning and locus of control is differentiated by gender, socioeconomic status, birth order, education level of parent, parental incompatibility and the relationship between locus of control and family functioning. The population of this study was 8794 students from 10 high school in Eskisehir in 2005-2006 academic year. The sample was 815 students who randomly selected from each grade from 9 high school that was %9.30 of the population. The data about high school students? perception of family functioning was collected by ?Family Assessment Scale? (Bulut, 1990) and data about locus of control was gathered by ?Nowicki- Strickland Locus of Control Scale? (Yesilyaprak, 1988). It was also used ?Personal Information Form? for collecting personal and parental data. The statistical analysis of gathered data was carried out by ?SPSS 10.0.0. for Windows?. In data anaysis, it was applied descriptive statistics and also t-test for independent variables. For the test of significance for differences among variables that have more than two independent variables it was applied one-way ANOVA when variances are homogeneous and one of the nonparametric tests Kruskal Wallis Test when variances are nonhomogeneous. It was determined by Levene Statistics whether variances were homogeneous or not. In case of significant F value it was applied to Tukey HSD Test for determining the cause of difference. In case of having significant results in Kruskal Wallis Test, it was applied Mann Whitney U Test for assessing the source of difference. It was applied Stepwise Regression Model whether family functioning predicts locus of control and whether this pattern was diffrentiated for girls and boys or not. For all statistical analysis the level of significance was .05. It was found that family functioning was differentiated by gender, birth order, education level of fathers and parental incompatibility from which variables related with high school students? personal and familial characteristics. However, it was found that family functioning was not differentiated by socioecenomic status and education level of parent. It was determined that students? locus of control was differentiated by gender, socioeconomic status and parental incompatibility. However, it was found that birth order, education level of parent did not make any difference on students? locus of control. Besides, it was found meaningful relationships between locus of control and general functions, affective involvement, communication and roles from family functioning features of hig school students. It was determined that general functions, affective involvement, roles and behavior control from family functioning features predicted statistically meaningful female students? locus of control. It was found that affective involvement and communication from family functioning did predict statistically meaningful male students? locus of control.