A study on sequential internet auctions using agent-based modeling approach
Eyleyici tabanlı simülasyon ve modelleme yaklaşımı ile internet üzerinden ardışık müzayede çalışması
  1. Tez No: 257139
  2. Yazar: YILDIZ AKKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERTAN BADUR, DOÇ. DR. OSMAN N. DARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Internetin yaygın kullanımı ile birlikte, internet üzerinden malların ticareti icin yapılan müzayedeler daha çok kullanılmaya başlanmıştır. Bunun nedeni, Internet sayesinde bu müzayedelerde pazara yönelik bilginin neredeyse tam bir şekilde elde edilebilir olması ve müzayedelerin düşük idari maliyetle gerçekleştirilebilir olmasıdır. Günümüzde web sitelerinde ürünler en çok ardışık müzayedeler ile satılmaktadır.Bu çalışmanın amacı, ardışık müzayelerdeki teklif stratejilerinin, katılımcıların refah seviyeleri üzeindeki etkilerini araştırmak ve dinamik bir Internet müzayede modeli sunmaktır. Teklif verme stratejisinin refah üzerine etkisi, ekonomi biliminde, katılımcıların tamamen rasyonel olduğu varsayımı altında pek çok durağan müzayede için teorik olarak çalışılmıştır. Ayrıca, bu problem laboratuar ve alan çalışmalarında ele alınmış fakat bu çalışmalarda kişilerin strateji bilgilerine ulaşmak neredeyse imkansız olduğu için, istenilen sonuçlar alınamamıştır. Bu yaklaşımların sınırlamalarından kurtulmak için araştırmacılar, sosyal ve ekonomik ortamlardaki kendi kendini idare eden, heterojen, rasyonelliği sınırlı ve davranışları uyarlanabilen eyleyicilerin davranışlarını ve kendi aralarındaki ilişkilerini anlamak için, eyleyici tabanlı modelleme ve simülasyon (ETMS) yaklaşımını kullanmaktadırlar.Çalışmada, Internet müzayedelerine katılan kişilerin davranışlarını incelemek için aşağıdan yukarıya ETMS yaklaşımı kullanımıştır. Simülasyon deneylerinde katılımcıların teklif miktarlarını ve bir müzayede süresince tekliflerini ne şekilde arttıracaklarına yönelik verdikleri kararları içeren iki grup strateji sınanmıştır. Ayrıca sonuçlar üzerinde müzayede kurallarının ve tasarımının etkisini anlamak amacıyla çeşitli duyarlılık analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With widespread use of the Internet, Internet auctions (e-auctions) become more popular in order to trade increasing number of goods as Internet provides both almost perfect market information and an infrastructure for executing auctions at lower administrative costs. The sequential auctions are the most widely used auction format.The aim of this study is to present a dynamic model of an e-auction so as to investigate how the welfare of buyers is affected by different bidding strategies. This problem has been studied in economics by conducting laboratory and field experiments and theoretically in various static auction mechanisms where perfect rationality of participants is assumed. On the other hand, observing the biding strategies of individuals is almost impossible in laboratory or field experiments. To overcome the limitations of these approaches, the new agent-based modeling methodology in which researchers use simulations to investigate the behavior and interactions of autonomous, heterogeneous, boundedly rational adaptive population of agents in the social and economical environments, has been emerged. In the study, the bottom-up agent-based modeling and simulation methodology is adapted to investigate the behavior of participants in electronic markets.A simulation model is developed to understand the effects of different bidding and bid increment strategies on the welfare of the bidder. To some extend sensitivity of the auction outcome on auction rules and market design parameters are also investigated.