Determinants and characteristics of merger and acquisitions, and target firm performance: Evidence from Turkey
Birleşme ve satınalmaların ortaya çıkış sebepleri, özellikleri ve şirket performansı: Türkiye'den bulgular
- Tez No: 257178
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE UĞURLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Birleşme ve satın alma dalgaları içinde, milyarlarca varlıklar el değiştirmekte ve buna paralel olarak, satınalmalarının nedenleri ve sonuçlarını ortaya çıkarmaya yönelik geniş bir deneysel literatür bulunmaktadır. Farklı araştırmalar literatüre birleşmelerin sürücüleri hakkında katkıda bulunmakta, ancak bulgular incelenen ülke ve zamana göre değişebilmektedir. Türkiye'de ise 1998 yılından beri 544 birleşme ve satınalma olmasına rağmen, bunların ortaya çıkış sebepleri ve özelliklerini açıklayan bir araştırma bulunmamaktadır. Dolayısıyla, bu araştırma amacı Turkiyedeki birleşme ve satınalmaların ortaya çıkış sebepleri ve özelliklerini belirlemektir. Türk birleşme ve satınalma faaliyetleri çoğunlukla yabancı firmaların yurtiçi varlıkları satın alma ilgilerinden ortaya çıkmaktadır. Yerli satınalanlar açısından olumlu makroekonomik görünüm ve artan likidite, Türkiye'deki daha küçük yüksek performanslı satınalınmasına imkan vermiştir. Hedef firmalarda ise yerli ve yabancı alıcılara değerleri artmış hisselerini satma eğilimi egemen olmuştur. Aşırı değerleme hipotezi ve diğer davranışsal birleşme ve satınalma kuramlarına paralel olarak borsa endeksindeki artış Türkiye'deki birleşme ve satınalma aktivitesinin temel belirliyicisi konumundadır. Ancak ekonomide likiditenin mevcudiyeti birleşme ve satınalmaların ortaya çıkması için gereklidir. Bir başka önemli bulgu ise, Türkiye pazarının diğer ülke bulgularının aksine sadece fiyat teklifine tepki verdiği, anlaşma özelliklerinin, satınalma sonucu oluşan borsa fiyatına etkisinin olmamasıdır. Ayrıca satın almalara borsanın verdiği tepki limitli kalmakta, hatta bir ay sonra eksiye dönmektedir. Son olarak, firma özel muhasebe verileri kullanılarak hedef firmaların yüksek hassasiyetle tahmin etmenin mümkün olduğu kanıtlanmıştır
Özet (Çeviri)
Mergers and acquisitions (M&A) come in waves, both economy and industry-wide. During these waves, billions worth of assets change hands. Accordingly, a vast empirical literature has sought to uncover the forces leading to mergers. Different research has contributed to literature about drivers of merger waves, but their conclusion can vary according to the time period and countries under study. In Turkey, however such a study explaining the determinants and characteristics of merger waves has been missing despite the fact that there has been 544 M&A activity since 1998. Hence, the objective of this research is to identify the determinants and characteristics of M&A?s in Turkey. We found that, Turkish M&A activity is mainly driven by foreign firms? interest to purchase domestic assets. In terms of domestic acquirers, with the ease of positive macroeconomic outlook and increased liquidity, domestic acquirers with high current assets purchased relatively small but high performing, having high return on assets firms in Turkey. On the target firm side, they sold their highly priced shares to foreign and domestic bidders. In line with overvaluation hypothesis and other behavioral theories, stock market index is the main determinant of M&A activity in Turkey. However, presence of liquidity is also important to propagate a wave. It is also found that the Turkish market reacts only to bid price, no other variable related to deal characteristics, and/or firm characteristics, contrary to other country findings in the literature. In addition, stock market reaction to acquisition is weak, even negative following the month of acquisition, which may be a sign for insider trading. Lastly, we prove that target firms can be predicted with high accuracy using firm specific accounting data.