Subjectivities of women garment workers in Gazi Neighborhood
Gazi mahallesinde çalışan konfeksiyon işçisi kadınlarının öznellikleri
  1. Tez No: 257200
  2. Yazar: BAŞAK CAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZAN ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez konfeksiyon sektöründeki yapısal dönüşümlerle bu sektörde çalışan kadınların öznellikleri arasındaki ilişkiyi ele almaktadır. Kadınların kendi çalışma deneyimlerini nasıl anlamlandırdıklarına ve bu anlamlandırma sürecine içkin gerilimlere kadınların yaşamlarının genelinde etkili olan egemen toplumsal cinsiyet rolleri ve kapitalist işin insanların farklılıklarını yok sayarak değersizleştirmesi bağlamında yaklaşmaktadır. Bu tezin amacı kadınların deneyimlerini onlar üzerinde etkili olan çeşitli disipline edici mekanızmalara indirgemeden anlamaya çalışmaktır.Bu amaçla bu tez kadınların iş ve hayat deneyiminlerini anlamamızı kolaylaştıracağını düşündüğüm birbirleriyle ilişkili üç temel alana bakmaktadır. Bunlardan ilki çalışma koşullarının kadınların bedenlerini nasıl etkilendiği, bu süreçte kadınların kendi yaptıkları işe ve kendi bedenlerine yükledikleri anlamlardaki değişiklikler ve çelişkilerdir. Ikincisi iş yerindeki son derece gündelik ve birebir karşılaşmalarda kapitalist çalışma düzeninin çalışanlar arasında yarattığı gerilimlerin kadınların işi ve işteki konumlarını anlamlandırma sürecinde son derece belirleyici olmasıdır. Son olarak da kadınlığa ilişkin pek çok patriyarkal söylemin ve pratigin kadınların iş yerindeki ve evdeki deneyimleri üzerinde etkili hale gelerek bir yandan kadınların daha fazla kontrol altına alınmasını ama bir yandan da kadınların bu kadınlık statüsü üzerinden evde ve iş yerinde çeşitli talepler dile getirdikleri bir alana dönüşmesidir.
Özet (Çeviri)
This thesis intends to develop ways to relate the structural transformation in the organization of garment work and subjectivities of women garment workers. How women give meaning to their work experiences, and contradictions inherent in this process were handled in relation to the hegemonic gender roles and leveling consequences of capitalist work which ignores differences among people. The purpose of this thesis is to understand the experiences of women without reducing them to various disciplinary mechanisms that are effective in the totality of their life experiences.For these purposes, this thesis takes up three spheres through which work and life experiences of women can be better understood. The first one concerns the bodily consequences of working conditions, and how these influence the way women give meaning to their work and their bodily experiences, and contradictions inherent these processes. The second one concerns how daily and interpersonal encounters at the workplace embody contradictions caused by capitalist work order by influencing the processes in which women give meaning to their works and their position at work. Finally, how various patriarchal discourses and practices become effective in women?s daily lives at workplace and home in such a way to create more control over women?s acts, but at the same time to create some space for women through which they raise various demands for themselves both at home and workplace.