Three essays on oil prices and economic activity in Turkey
Petrol fiyatları ve Türkiye?deki ekonomik aktivite üzerine üç deneme
- Tez No: 257207
- Danışmanlar: PROF. DR. C. EMRE ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez, petrol fiyatlarının Türkiye ekonomisi üzerindeki etkisini analiz eden üç denemeden oluşmaktadır. İlk denemede, petrol fiyatları ile küçük ve açık bir ekonomi olan Türkiye'nin reel toplam çıktısı arasındaki ilişkiyi inceledim. Literatürde gelişmiş ekonomiler için olan bulgulara paralellik gösterir biçimde öncelikle Türkiye'nin reel çıktısının petrol fiyat artışlarına negatif tepkisinin 2000'lerin başından itibaren azaldığını bildirdim. Ancak, küresel likidite koşullarını yansıtan değişkenleri dikkate aldığımda, petrol fiyat artışlarının negatif etkisinin 2000 sonrası dönemde de kayda değer olduğunu ortaya çıkardım.İkinci denemede, dünya ham petrol fiyatlarına gelen şoklarının Türkiye'deki perakende benzin fiyatlarına olan etkisini ampirik olarak araştırdım. Öncelikle yerli fiyatların dünya ham petrol fiyat artışlarına kayda değer tepki verirken azalışlarına tepki vermediğini bildirdim. Gözlenen asimetri kaynağının büyük ölçüde devletin fiyat tayin etme politikasından ileri geldiğini öne sürdüm. Ayrıca, Türkiye maliye yetkililerinin dünya ham petrol fiyat volalitesinin etkilerini pürüzsüzleştirmektense benzinden kaynaklanan vergi gelirini maksimize etmeye çalıştığını savundum.Üçüncü denemede, petrol fiyatları ile imalat sektörü arasındaki ilişkiyi inceledim. Türkiye'nin özgün niteliklerini dikkate aldım ve modelime finans ve küresel likidite koşullarının yanı sıra reel kur dinamiklerini dahil ettim. Petrol fiyat artışlarının toplam imalat sektörü büyümesini engellemese de bazı alt sektör büyümelerini tutarlı bir biçimde sekte vurduğunu savundum.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three essays analyzing the effects of oil prices on the Turkish economy. In the first essay, I investigate the relationship between oil prices and real aggregate output of a small open economy, Turkey. Parallel to the results for developed economies in the literature, I first report for Turkey that the negative response of real output to oil price increases have diminished since the early 2000s. Yet, when I incorporate global liquidity conditions, I unveil that the negative impact of oil price changes is significant even in the post-2000 period.In the second essay, I empirically investigate the impact of shocks to world crude oil prices on retail gasoline prices in Turkey. First, I report that domestic prices respond significantly to increasing world crude oil prices, but not to decreases. I argue that the source of observed asymmetry is mainly attributable to government price setting policy. I also claim that rather than smoothing the impact of volatility in world crude oil prices on retail gasoline prices, the Turkish fiscal authorities attempt to maximize tax revenue from gasoline.In the third essay, I investigate the relationship between oil prices and the manufacturing sector of Turkey. I take into account unique features of Turkey, and incorporate global liquidity and domestic finance conditions, along with real exchange rate dynamics in my model. I report that while oil price increases fail to impede aggregate manufacturing growth, they robustly impede production growth of some of the sub-sectors.