Özel sektörde mobbing ve örgütsel bağlılığa etkisi: Halkla ilişkiler sektörüne yönelik bir araştırma
Mobbing in private sector and its impact on organizational commitment: A research on public relations sector
  1. Tez No: 569350
  2. Yazar: FATMA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET NEJAT ÖZÜPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Günümüzde birçok kurumda mevcut olan, fakat açık açık dile getirilemeyen bir kavram karşımıza çıkmaktadır. Mobbing. İşyerinde yapılan baskı, zorlama, tehdit gibi olumsuz kavramlarla ifade edilen mobbing, bazen daha yumuşak bazen de daha sert olarak hemen hemen bütün kurumlarda kendini göstermektedir. Çalışanlara yapılan bu baskıcı uygulamalar ise onların hem işyerlerine hem de yaptıkları işe karşı olumsuz tutum sergilemelerine neden olmaktadır. Özellikle çalıştığı kuruma karşı örgütsel bağlılık besleyen çalışanların, mobbinge maruz kaldıkça bağlılık seviyelerinin düştüğü görülmektedir. Bu araştırmada; mobbing ve örgütsel bağlılık kavramları üzerinde durulmuş, bu kavramların içerikleri ve alt boyutları detaylı olarak incelenmiştir. İncelemeler sırasında mobbingin halkla ilişkiler ve reklamcılık sektöründeki etkisine de değinilmiştir. Çalışmanın uygulama bölümünde ise mobbing ve örgütsel bağlılığın arasındaki ilişkiyi tespit edebilmek amacıyla anket tekniği kullanılmıştır. Konya'da ve farklı illerde hizmet veren halkla ilişkiler ve reklamcılık ajanslarına ulaşılmış, bu ajanslarda çalışan 250 katılımcıyla anket yapılmıştır. Yapılan anketlerin sonuçlarına bakıldığında ise mobbingin örgütsel bağlılığa zarar verdiği söylenebilir. Mobbingin çalışanlar üzerinde çok ciddi etkilerinin olduğu, sadece örgütsel bağlılığa değil işyerine, yöneticilere, iş arkadaşlarına ve yapılan işe karşı birçok olumsuz etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, there is a concept that is present in many institutions but which cannot be expressed clearly. Mobbing. Mobbing, which is expressed by negative concepts such as oppression, coercion and threat in the workplace, is sometimes seen as soft and sometimes harder in almost all institutions. These oppressive practices of employees cause them to exhibit negative attitude towards their workplaces and their work. In particular, it is observed that employees who maintain organizational commitment against the institution they work in have decreased their loyalty levels as they are exposed to mobbing. In this study; The concepts of mobbing and organizational commitment are emphasized and the contents and sub-dimensions of these concepts are examined in detail. The effects of mobbing on public relations and advertising were also discussed during the examinations. In the application part of the study, in order to determine the relationship between mobbing and organizational commitment, the survey technique was used. Public relations and advertising agencies in Konya and in different provinces were reached and a survey was conducted with 250 participants working in these agencies. According to the results of the surveys, it can be said that mobbing harms the organizational commitment. It was found that mobbing had very serious effects on employees, not only organizational commitment but also negative effects on the workplace, managers, colleagues and the work done.