Aile hekimliği uygulamasının değerlendirilmesi : Eskişehir örneği
Application of the family medicine evulation: Eskişehir as an example
  1. Tez No: 257227
  2. Yazar: FULYA SOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Küreselleşen dünyada, belli dönemlerde belli başlı etmen ve etkenlere bağlı olarak devlet yapıları değişim göstermiştir. Değişen devlet yapıları zamanla devlet kurumlarını da bu değişimin içine çekmiş ve zamanla gelişmeleri yer yer devlet kurumları kendiliğinden benimser bir yapıya bürünmüştür. Bütün bu gelişmelerde devletlerin sağlık sistemleri ve sosyal güvenlik kurumlarının bir takım yeniliklere mecbur kılmıştır. Dünya'nın birçok ülkesinde uygulanan Aile Hekimliği uygulamaları zamanla kabul görerek tüm dünya ülkeleri üzerinde önem arz etmeye başlamıştır.Bu bağlamda yapılan araştırmada sağlık sistemleri perspektifinden Dünya'daki aile hekimliği modelleri incelenmiş, bu incelme sonucunda pilot bölge olarak seçilen Eskişehir ilinde hastalar ve aile hekimliğinden faydalanan insanların memnuniyetinin ölçülmesi hedeflenmiştir. Sonuç olarak işlerliği tartışılan Aile Hekimliği ve Aile Hekimliği müessesinin organize merkezi olan toplum sağlığı merkezleri konusunun aydınlatılarak daha verimli ve tercih edilebilecek model için temel teşkil etmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
In a global world, government structures wentthrough changes in accordance with certain factors in certain periods. Government institutions were affected by these changes as well and they also approved these changes through time. All these developments made health systems and social security institutions conform to innovations. Family medicine applications put into practice in many countries all over the world have become appreciated and considered as important through time.In this research relating to this context, models of family medicine in the world have been inspected in terms of health system. Evaluation of the pleasure of people who took the advantage of family medicine in Eskişehir which is chosen as a pilot region is targeted as a consequence of this research. In conclusion, it is aimed that the issue of family medicine, the function of which is debatable, and its organization center, society health centers, should be cleared in order to make it preferential as a model.