Karapara ve Türkiye'de karaparanın aklanması ile mücadele
Black money and fight against money laundering in Turkey
- Tez No: 257273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HÜSEYİN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Karaparanın tarihi gelişimine bakıldığında uluslararası literatüre, öncelikle para aklama (money laundering) kavramının yerleştiği görülmektedir. Bu kavram söz konusu kazancın bir suçtan elde edildiğini, dolayısı ile kara olduğunu ve kullanılabilmek için aklanması gerektiğini ifade etmektedir. Bu konudaki uluslararası mevzuatta ise karapara kavramı yerine suç geliri ya da suçtan elde edilen kazanç gibi kavramlar kullanılmaktadır. Örneğin FATF 40 tavsiyesinde karapara aklama (money laundering) kavramı ve suç gelirleri (proceeds from crime) kavramları kullanılmaktadır. Esasında hem karapara hem de suç geliri kavramları aynı anlamı içermektedir.Türk Hukuku'nda da benzer şekilde, suç geliri yada 5549 sayılı Kanun'un dediği gibi ?suçtan kaynaklanan malvarlığı değerleri? kavramı kullanılmaktadır. Hukuki düzenlemelerde, karapara kavramı kullanılmıyor olsa dahi aklama kavramı kullanılmaya devam etmektedir. Bunun nedeni, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerinin, kara bir para olduğunun ve kullanılabilmesi için ancak aklanması gerektiğinin en iyi şekilde bu kavramla ifade edilebilmesidir. Kaldı ki karapara ile mücadele sadece hukuki düzenlemeler ile değil ulusal ve uluslararası bir işbirliği ve mutabakat ile başarıya ulaşabilecek bir konudur. Dolayısıyla bu çalışmada suçtan kaynaklanan malvarlığı değerleri yerine, genel kullanıma uygun olarak karapara kavramı kullanılmıştır.Bu çalışmada karapara ve karaparanın aklanmasıyla mücadele konuları ulusal ve uluslararası yönleriyle ele alınmakta, bu konudaki gelişme ve düzenlemeler incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In the view of the historical development of black money, it can be found out that, first the term, ?money laundering? has took place in international literature. The term expresses, that such proceeds have been derived from a crime and therefore they are black and therefore they have to be cleaned (laundered) in order to be used again. Instead of black money, the terms like ?criminal proceeds? or ?proceeds from crime? are being used in International Law. For example, in the 40 Recommendations of FATF, the terms ?money laundering? and ?proceeds from crime? are being used. In fact both black money and proceeds from crime cover the same meanings.Similarly in Turkish Law, the terms ?criminal proceeds? or as mentioned in the Law No 5549 ?proceeds from crime? are used. Though the term black money has not been used in legislation, the term money laundering is still being used. The reason for this is; it is the best way to tell that proceeds from crime is a black money and has to be laundered in order to be used again safely. Moreover the success of the fight against money laundering depends on not only legislation but both national and international consensus. Consequently in this study, the term black money is used instead of proceeds from crime in accordance with the common use of the term.In this study, black money and anti money laundering issues are handled in national and international aspects, and developments and regulations on this topic are investigated.