Kur'an'da dua kavramının din eğitimi açısından tahlili
The analyze of the prayer-dua in Qur?an from the view of religious education
- Tez No: 325258
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAADETTİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dua, semâvi olsun yada olmasın hemen her dinin temel unsurlarındandır. İnsanların bazen günahlarına pişmanlıklarında, bazen sıkıntılı anlarında, bazen güç yetiremedikleri arzu ve isteklerinden kaynaklanarak ortaya çıkan bir eylem niteliğindedir dua. Çünkü dua eden insan; istediğinde, her an ve her mekânda kendisine yönelebileceği ve kendisini duyabilen aşkın bir zât'ın varlına inanmıştır.Kur'an'da dua kavramı ve Peygamber duaları üzerine yaptığımız bu çalışma giriş, üç ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde; araştırmanın konusu, amacı ve önemi, yöntemi, yapılan çalışmanın kaynakları ve sınırlılıkları üzerinde durulmuştur.Birinci bölümde; dua kavramı ve din eğitiminde duanın önemine, duanın tanımına değinilmiş ve Kur'an'da dua kavramı ele alınmıştır.İkinci bölümde; din eğitimi açısından dua ayetlerinin değerlendirilmesi, duanın dindeki konumu ve eğitimle ilişkisi, dua türleri ve duanın niteliği, dua öğretiminde Kur'an'ın tavsiyeleri, dua ayetlerinin bireyi eğiten yönleri, duada yer ve zaman faktörü üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde ise; Kur'an'da zikredilen peygamber dualarına yer verilmiştir ve dua örnekleri sunulmuştur. Çünkü her bir peygamber'in farklı duaları olmuş ve bu dualar, gerek o dönemi yaşamış ve o Peygamber'e tabi olmuş insanlara, gerekse sonraki nesillere rehberlik etmiştir. Bu sebeple çalışmamızın bu bölümünde Peygamber dualarına yer verilmiştir. Çalışmamızın sonuç bölümünde ise, elde edilen bilgiler ışığında bir değerlendirme yapılmıştır. Kaynaklar bölümüyle de çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Prayer, regardless of religion is the esence of all faiths. Prayer to the regret caused by sinning, at times when we face difficulty and when we seek to achieve our goals and aspirations, prayer/dua becomes a bridge between the servant when and where he wishes without any difficulty. By building this bridge it transpires that the servant puts his trust in Allah (swt) and furthermore seeks assistance from is creator, Allah (swt).The dialogue takes place between the sinner and his lord through repentance. The acceptance of the sinner?s praywe allows the sinner to come out of a situation where they a freed from such a heavy burden that arises from their sins. The axamples of the prayers and dua?s that are found in the Holy Qur?an can easily solve the spiritual problems of a sinner and can be incredibly useful for religious education.Prayer/dua holds a very important place in terms of religious education, and has been mentioned in the Holy Qur?an in more than 200 verses. Allah (wst) in these versus has taught the details and furthermore outlines the ways in which prayer can be performed. He teaches his serwants when, where and how prayer can be made and offered to Him.This study of prayer/dua consists of three chapters an one ending.In the first chapter we studied the topic of prayer and its relevant problems, its aim and also its importance. We then studied the meaning of prayer/dua and its importance in religious education.In the second chapter we also studied the ways in which we can potentially deal with prayer verses in terms of religious education. In the third and final chapter we have shown some examples of prayer verses from the Holy Qur?an. At the end of our study we put forward some suggestions after two comprehensive and detailed dealings with the topic at hand. Consisting of documented proof and information presented. Both the references used and sources regarding these documents have been placed at the end of the documetn.