Sabatay Sevi ve Sabataycılık
Sabatay Sevi and sabataism
  1. Tez No: 257326
  2. Yazar: MUHARREM AKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Tarih, Religion, Sociology, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Mesih kavramının kelime ve terim anlamlarını, semavi dinlerde Mesihin nasıl bir anlam içeriğine sahip olduğunu ve Mesih anlayışındaki farklılıkları belirttik.İkinci bölümde Yahudi tarihi içerisinde yer almış Mesihçi hareketler ve bunların etkilerinden ve bu Mesihçi hareketler içerisinde en etkin olan Sabatay Sevinin hareketinin ortaya çıkmasında etkin olan nedenlerle ilgili açıklamalarda bulunduk.Üçüncü bölümde Yahudi tarihi içerisinde en fazla etkisi olan ve günümüzde dahi takipçilerinin bulunduğu Sabataycılık hareketinin lideri Sabatay Sevinin hayat hikâyesi anlatıldı. Ayrıca Sevi'nin Mesihlik çalışmaları, Yahudi dininden dönmesiyle birlikte hareketin kazandığı yeni boyutları incelemeye çalıştık.Dördüncü ve son bölümde ise Sabatay Sevi'nin ölümünden sonra Sabataycı cemaatin veya bilinen tabirle dönmelerin Seviden sonra düşmüş oldukları ayrılıkları ve bundan kaynaklanan yeni cemaatleri inceledik. Bu bölümde ayrıca Osmanlının batılılaşma serüveni içinde Sabataycı cemaatlerin etkisini, Cumhuriyet Türkiyesinin kurulmasındaki etkilerini ve de günümüzdeki Sabataycı tartışmaları kısaca değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
Our thesis consists of four chapters. In first chapter, we stated the meaning of Christ and also its meaning in hymn religions and the differences in understanding of Christ.In second chapet, we explained the keen movement in Jaw history and their effects and also the emerging of Sabatay Sevi which is the most efficient of all in Christ ones.In third chapter, we strived to explain the life and backround of the leader of Sabataism whose followers exist today and also the most efficient movement in Jaw history. Moreover, we handled the new dimensions of this movement upon Sevi?s giving up being Jaw.Finally, in the last chapter we tried to handle the differences among the Sabataist groups after Sabatay Sevi?s death and also the new groups caused these differences. İn this chapter, we also explained the Ottoman Empire?s effort to imitate the lifestyles and culture of the West and the influence of this movement, Sabataism, in this process and in the process of founding the Republic of Turkey the debote over today?s Sabataism.