Kur'an'da necat kavramı
The concept necat in the Quran
  1. Tez No: 257333
  2. Yazar: DOĞAN EYGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
?Kur'an'da necat Kavramı? adlı bu çalışmada ?Necât? kelimesinin lügat ve ıstilâh yönünden tanımları, necât ile yakın anlamlı olan Avn, Fevz, Felâh, Fetih, Nasr kelimelerinin lügat ve ıstılâh yönünden tanımları yapılıp bu kelimelerin necât ile olan mana ilişkileri izah edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca İlahi necâtın sebepleri, yani necâta sebep olan temel âmiller ele alınırken bunlar maddeler halinde izah edilmiştir. Öncelikle tarihte necâtı elde eden şahsiyetler ele alınmış ve bu konuyla alakalı olarak Kur'an'da kıssaları izah edilen ve kurtuluşa vesile olan şahsiyetler incelenmiş, yine Kur'an ve tefsirler bağlamında bu şahsiyetlerin kurtuluşu, kurtuluşa nail olma sebepleri kısaca izah edilmeye çalışılmıştır. Son olarakta necâtın sonuçlarını iki bölüm altında işlenmeye çalışılmıştır. Birinci bölümde Dünyevî açıdan necât', ikinci bölümde ise uhrevî açıdan necât' kısa ve özlü olarak incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract: In this study called ?The Concept of Salvation in Koran?, the definitions of the word `salvation? in terms of dictionary and term has been brought out, and having been made a definition of the words Conducive, Emancipation, Eudemonia, Conquest, Assistance which have a closer meaning with salvation in terms of dictionary and term, in the context of meaning, the relationship of these words with the word salvation has been explained. Besides, the reasons of deific salvation, in other words the basic elements causing salvation were handled and specified. Firstly, the figures who achieved salvation in the history were discussed and the figures conducing to salvation whose anecdotes were explained in the Koran were examined and once more in terms of Koran and exegesis the salvation of these figures and the reasons of achieving their salvation were explained briefly. Finally, the results of salvation were treated under two chapters. In the first chapter, secular salvation, in the second chapter ethereal salvation were discussed briefly.