Abdurrahman Hasan Habenneke el-Meydâni'ye göre Allah'ın varlığının delilleri (Isbât-ı Vâcib)
Proofs for the existence of god according to Abdurrahman Hasan Habenneke al-Maydānī (Isbāt al-Wājib)
  1. Tez No: 963090
  2. Yazar: FATİH ŞENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FADIL ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma, çağdaş bir düşünür olan Abdurrahman Hasan Habenneke el-Meydâni'nin Allah'ın varlığını ispatlamaya yönelik geliştirdiği isbât-ı vâcib delillerini sistematik biçimde ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada hem bu delillerin dayandığı teorik ve aklî temeller açıklanmış hem de müellifin son dönem ateizmine yönelik eleştirileri ilmî bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde el-Meydâni'nin hayatı, ilmî kişiliği tanıtılmış; ikinci bölümde delîl kavramının lügavî ve Kur'ânî anlamı ile Ehl-i Sünnet kelâmındaki ıstılahî çerçevesi incelenmiştir. Klasik kelâmcıların delîl tanımları ve tasnifleri sistemli şekilde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, el-Meydâni'nin isbât-ı vâcib metodunun esasları açıklanmış ve bu metoda dayalı olarak ileri sürdüğü on dört ayrı delil, mantıkî yapıları, istidlâl tarzları ve fıtrî-aklî içerikleri yönünden değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise son dönem ateist yaklaşımlara yönelttiği tenkitler sunulmuştur. Araştırma, nitel yöntemle ve müellifin Arapça eserleri merkeze alınarak yürütülmüştür. Çalışma sonucunda, el-Meydâni'nin klasik kelâmı çağdaş aklî ve bilimsel sorunlarla birleştiren özgün bir metodoloji geliştirdiği, bazı delillerin ise literatürde ilk kez sistematik ve müstakil başlıklar altında yapılandırıldığı tespit edilmiştir. Bu yönüyle çalışma, günümüzde inanç karşıtı yaklaşımlara karşı geliştirilebilecek kelâmî argümanlar açısından örnek alınabilecek bütüncül bir model sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to systematically present the isbāt al-wājib (proofs of the Necessary Being) developed by the recent Islamic scholar ʿAbd al-Raḥmān Ḥasan Ḥabannaka al-Maydānī to demonstrate the existence of God. The study examines both the theoretical and rational foundations of these arguments, as well as al-Maydānī's academic critiques of recent forms of atheism. The thesis consists of four chapters. The first chapter introduces al-Maydānī's life and scholarly personality. The second chapter examines the lexical and Qur'anic meanings of the concept of“dalīl”(proof/evidence) and its technical framework in Sunnī kalām. It systematically analyzes the classical theologians' definitions and classifications of“dalīl.”The third chapter explains the main principles of al-Maydānī's isbāt al-wājib method and evaluates the fourteen proofs he presents on this basis in terms of their logical structure, methods of reasoning, and innate-rational content. The fourth chapter presents al-Maydānī's critiques of recent atheist approaches. The research is conducted through a qualitative method centered on al-Maydānī's original Arabic works. The study concludes that al-Maydānī offers a unique methodology by synthesizing classical Kalām with contemporary rational and scientific challenges. It also finds that some of his proofs are organized systematically under independent headings for the first time in the literature. Thus, the thesis proposes a comprehensive model that can be utilized in developing theological arguments against contemporary anti-religious ideologies.