Educating pre-service english as a foreign language (EFL) teachers to develop competency in maintaining academic integrity in their tasks
Hizmet öncesi ingilizce öğretmenlerine görevlerinde akademik dürüstlüğü sürdürme yeterliği geliştirme eğitimi
- Tez No: 971528
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM RAZI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Pozitif sistemik akademik dürüstlük yaklaşımlarından, yeterliğe dayalı öğretmen eğitiminden ve akademik okuryazarlık modelinden yararlanarak; öğretmenlerin akademik dürüstlük kültürü oluşturmada oynadıkları rol ile ikinci dil bağlamlarında görevleri akademik dürüstlükle yerine getirmenin getirdiği ek zorluklar da göz önünde bulundurularak, bu çalışma bir devlet üniversitesinde öğrenim gören hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin akademik görevlerini dürüstlükle tamamlama konusunda bilgi, beceri, tutum ve değerlerden oluşan yeterliklerini geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla alan ve bağlam odaklı bir dersin tasarlanmasını, uygulanmasını ve değerlendirilmesini amaçlamıştır. Çalışma üç aşamalı bir tasarımı takip etmiştir. İlk olarak, hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin hedef ve öğrenme ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla kapsamlı bir ihtiyaç analizi gerçekleştirilmiştir. Veriler; hizmet öncesi İngilizce öğretmenleri, öğretim elemanları ve idareciler gibi çeşitli paydaşlardan, anketler, yarı yapılandırılmış görüşmeler, doküman analizi ve gözlemler yoluyla toplanmıştır. İkinci olarak, elde edilen bulgular doğrultusunda öğretmen adaylarının belirlenen ihtiyaç ve öğrenme hedeflerine dayalı olarak on haftalık bir akademik dürüstlük dersi tasarlanmış ve uygulanmıştır. Son aşamada ise, dersin akademik dürüstlük yeterlik ihtiyaçlarını ne ölçüde karşıladığını değerlendirmek amacıyla nitel ve nicel verileri içeren biçimlendirici ve özetleyici değerlendirme yöntemleri kullanılarak bir program değerlendirmesi yapılmıştır. Bulgular, mevcut alan yazınla ilişkilendirilerek tartışılmış; dersin etkisi, güçlü ve zayıf yönleri ile gelecekteki uygulamalar ve yabancı dil İngilizce öğretmen eğitimi ve ikinci dil bağlamlarında akademik dürüstlük gelişimi açısından çıkarımlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Drawing insight from the positive systemic approaches to academic integrity, competency-based teacher education, and the academic literacies model, along with considering the role of teachers in creating a culture of academic integrity and regarding the further challenges in accomplishing tasks with integrity in second language contexts, this study attempted to design, implement, and evaluate a discipline- and context-specific course to help the pre-service EFL (English as a Foreign Language) teachers in a Turkish state university develop competency (i.e., knowledge, skills, and attitudes and values) in maintaining academic integrity in their tasks. The study followed a three-phase design. First, a comprehensive needs analysis was conducted to identify pre-service teachers' target and learning needs. Data were collected from multiple stakeholders, including pre-service teachers, instructors, and administrators, through questionnaires, semi-structured interviews, document analysis, and observations. Second, based on the findings, a ten-week academic integrity course was designed and implemented with a group of pre-service EFL teachers, grounded in their identified needs and learning objectives. In the final phase, a course evaluation was conducted using both formative and summative methods, incorporating qualitative and quantitative data to assess the course's effectiveness in addressing academic integrity competency needs. The findings were discussed in the light of existing literature, highlighting the course's impact, strengths, limitations, and implications for future implementation and research in EFL teacher education and academic integrity development in second-language contexts.