İlköğretim çağındaki öğrencilerin vergi bilinç düzeyi;İzmir ili Aliağa ilçesi örneği
Tax revenue of primary school students; example of İzmir Aliağa town
  1. Tez No: 257362
  2. Yazar: ALİ KARAOT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK GENCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
  12. Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Arastırmanın ?zmir ili Aliağa ilçesinde yasayan ilköğretim öğrencilerin vergi bilinçyapıları üzerinde ailesel gelir, anne - baba eğitim ve meslek durumları, en çok ikamet edilenyerlesim birimi gibi faktörlerin varsayılan etkisi ana konusunu olusturmaktadır. Bu faktörlerinyanında öğrencilerin gelecekte olumlu ya da olumsuz bilince sahip olup olmayacaklarıkonusunda mevcut vergi ve vergi sistemi hakkında düsüncelerine de yer verilmistir.Üç bölümden olusan arastırmanın ilk bölümünde vergi bilincinin teorik ve kavramsalçerçevesi incelenmistir. ?kinci bölümde Türkiye ve diğer gelismis ülkelerin vergi bilinciyapıları vergi ahlakı açısından değerlendirilmis, Türkiye'de vergi bilinci üzerine yapılançalısmalara yer verilmistir. Üçüncü bölümde ise örneklem olarak alınan öğrencilerin vergibilincini ortaya çıkarmak amacıyla anket ve mülakat yöntemi ile elde edilen verilerdeğerlendirilmistir. Arastırma verileri ısığında öğrencilerin okullarda aldıkları vergieğitiminin düsüklüğü gözlemlenmesine rağmen öğrencilerin çoğunluğu kamu hizmetlerininana finansman kaynağının vergiler olduğunun bilincindedir. Dikkat çeken baska bir nokta iseanne eğitimi ile vergi ödeme isteğinin doğru orantılı, vergi ödememe isteği ile kararsızlığınters orantılı olduğudur. Çalısmada en çok dikkat çeken konu ise devletin vergi almasıkonusunda karasız olduklarını belirten öğrencilerin belge almama konusunda kesin görüsbelirtmeleridir. Vergi bilinci konusunda en çok aile ve televizyondan bilgi edindiği tespitedilen öğrencilerin kararsızlığının olumlu bilince dönüstürülmesi için aktif olumlu vergibilinci çalısmalarına yer verilmesi gerektiği gözlemlenmistir.
Özet (Çeviri)
Research living in the town of Izmir Aliaga structures have an effect on primary schoolstudents aware of the tax revenue that the default familial, education and professional status offather and mother, Most of residence such as settlements factors constitute the main subjectof. In addition to these factors of students in the future, whether positive or negative will notconscious about their thoughts about the current tax and the tax system is also included.In the first part of the research consists of three sections of the theoretical andconceptual framework for tax consciousness examined. In the second part of Turkey and otheradvanced Sayıries awareness of the tax structure has been evaluated in terms of tax morality,In Turkey has been included in the studies on tax awarenesS. In the third section is taken asthe sample of students in order to uncover tax awareness survey and interview data obtainedby the method were evaluated. Research data in light of the students in their school taxes to beobserved despite the low education of the majority of students of public services as the mainfunding source is aware of the taxes. Another point of attention with the mother's educationtax proportional to the payment request, inversely proportional with the request not to paytaxes as is that of instability. Study the issues most noticeable in the state's tax take that theyare unstable, indicating the students not to receive certain opinions stated chipS. Taxawareness about family and most of students were determined to learn from televisionpositive consciousness of instability to convert assets to the study of consciousness should bepresent favorable tax has been observed.