Türkiye'de kurumsal sosyal sorumluluk anlayışının gelişimi ve Unilever örneği
Corporate social responsibilty at Turkey and Unilever model
- Tez No: 257365
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN BENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yeni bir kavram olmamasına karşın, özellikle son yıllarda literatürde ve uygulamada kendine geniş yer bulan kurumsal sosyal sorumluluk, işletmelerin görevlerinin yalnızca mal ve hizmet üreterek ekonomik sorumluluklarını yerine getirmekle sınırlı olmadığı, bunun yanında çalışanlarına, müşterilerine, hisse sahiplerine, rakiplerine, tedarikçilerine ve her şeyden önemlisi içinde yaşadığı topluma ve çevreye karşı yerine getirmesi gereken pek çok sorumlulukları olduğunu ifade eden bir kavramdır.Özellikle 1980'li yıllardan sonra etkisini hayatın her alanında yoğun bir şekilde hissettirmeye başlayan küreselleşme olgusu, acımasız rekabet ortamı, teknolojik değişikliklerin baş döndürücü bir hızla ilerleme kaydetmesi, yeni yönetim tekniklerinin kullanılmaya başlanması, organizasyon yapılarındaki değişiklikler vb. birçok gelişme işletmeleri rekabet avantajı elde etmede kendi kazançları uğruna yasal yükümlülüklerinin de ötesinde ahlaki değerleri de çiğnemeye davet etmektedir. İşte bu noktada kurumsal sosyal sorumluluk kavramının önemi ortaya çıkmakta ve işletmeleri toplum yararına uygulamalar meydana getirmeye teşvik etmektedir.
Özet (Çeviri)
In spite of the fact that corporate social responsibility is not a new concept, it is used intensively in literature and applications. Concept of corporate social responsibilty explains that business? tasks are not only fulfilling the economic responsibilities by producing goods and services furthermore it has a lot of responsibilities towards workers, customers, owner of shares, competitors, providers and even more important than these to society and environment.The fact of globalisation, that has started to effect all fields of life especially after 1980, severe competition atmosphere, making progress rapidly in technological changes, beginning to use new management techniques, changing organizational structure and that kind of many developments have encouraged the business to violate the principles of morality for getting competitive advantage. At this point the importance of corporate social responsibility has emerged and urged the businesses to bring about aplications fort he benefit of the society.