Corporate Social Responsibility in der Türkei eine historische Betrachtung
Türkiyede kurumsal sosyal sorumluluk tarihsel temellendirme
- Tez No: 714036
- Danışmanlar: PROF. DR. FRİTZ HAUSJELL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2012
- Dil: Almanca
- Üniversite: Universität Wien
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de KSS'nin gelişimi belirlenmiştir. Bu bağlamda KSS'nin nasıl ortaya çıktığı, nasıl geliştiği, ne anlama geldiği ve KSS anlayışının hangi faktörlere bağlı olduğu incelenmiştir. Bu anlamda KSS anlayışını konumlandırabilmek için konuya ilişkin tarihsel temellendirme geniş bir perspektif sunmuştur. Çalışmanın bir diğer amacı, KSS'nin dünya çapındaki gelişimine bakmak, bu terimin ne anlama geldiğini ve hangi alanları kapsadığını incelemektir. Bu hedef bize, Türkiye'deki KSS anlayışının çerçevesini Avrupa'nın yanı sıra uluslararası girişimleri ve anlaşmaları da dikkate alarak değerlendirme fırsatı vermiştir. Böylece çalışmada bugün Türkiye'de modern bir KSS'den söz edilip edilemeyeceği sorusuna cevap aranmıştır. Çalışmanın sonunda Türkiye'de geleneksel köklerden gelen karakteristik bir KSS anlayışının olduğu görülmüştür. Osmanlı İmparatorluğu'nda yaygın olarak görülen hayırseverlik ve vakıf kültürlerinin Türkiye'de KSS anlayışının gelişmesinde büyük etkisi olmuştur. Şirketler hala hayırseverlik faaliyetlerine yasal ve etik sorumluluklar yüklemekte ve bunları kurumsal vakıflar yardımıyla yürütmektedir. Bu bağlamda Türkiye'de modern bir KSS anlayışından bahsetmek zordur.
Özet (Çeviri)
In this work, the development of CSR in Turkey was determined. In this context, it was examined how CSR came about, how it develops, what is meant by it and on which factors the understanding of CSR depends. In this sense, the historical justification in relation to the topic has offered a broad perspective in order to be able to name the CSR understanding. Another goal of the work was to take a look at the worldwide development of CSR, to examine what is meant by this term and which areas it includes. This goal has given us the opportunity to evaluate the framework of CSR understanding in Turkey, taking into account international as well as European initiatives and agreements. Thus, in the work, an answer was sought to the question of whether one can speak of a modern CSR in Turkey today or not. At the end of the work it was seen that in Turkey there is a characteristic understanding of CSR, which derives from traditional roots. Philanthropy and foundation cultures, which were seen to be widespread in the Ottoman Empire, had a major impact on the development of the understanding of CSR in Turkey. Corporations still impose legal and ethical responsibilities on philanthropic activities and carry them out with the help of corporate foundations. In this context, it is difficult to speak of a modern understanding of CSR in Turkey.