Kuran 'da iman kavramının semantik analizii
The semantic analysis of fatih concept in Quran
  1. Tez No: 257405
  2. Yazar: ZEYNEL ABİDİN ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULBAKİ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
İman'ın Kur'ân'daki en temel anlamı, huzur ve güvendir. Aynı zamanda iman, Allah'ın prototipini çizdiği ideal Mü'min tipin en karakteristik özelliklerini yansıtan kaynaktır. Bu kaynağın menşei ise Kur'ân'ın ana muhtevasından başka bir şey değildir. İman'ın Mü'min'e isim olması, anlamı içerisinde barındırdığı güven öğesini hayatında daha bir anlamlı kılmaktadır. Güven, bütün ahlaki sistemlerde en temel ve vazgeçilmez bir haslettir. Ahlaki anlamda güveni kuşanmayan Mü'min'in, İslam'ın sınırları içerisinde görülmemesi, bu anlamı destekler mahiyettedir. İman'ın Kur'ân'da sıklıkla amel ile birlikte anılması, Allah'ın spekülasyonda kalmış iman yerine aksiyona dönüşmüş imanı öncelediğini gösterir. Kur'ân'ın üzerine bina edildiği iki temel zıt dünya görüşünden, olumlu ahlaki nitelikleri bütünüyle karşılayan kategoriye iman denirken, iman'ın karşısındaki her türlü şer ve kötü unsur küfür ile sembolize edilir. İman ve küfür zıtlığı, insanın sınanmak için gönderildiği dünyada imtihan edildiği iki temel alan konumundadır. Bu kulvardan herhangi birisinin tercihi, insanın hürriyetine ve doğal olarak sorumluluğuna bırakılmıştır. Akıl ve irade serbestisi ile donatılan insan, ebedi yaşam mekânı ahirette, iman sahiplerini bekleyen mutluluk ve refah yurdu cennet veya inkârcılar için hazırlanan sürekli azap ve işkence yurdu cehennem seçeneklerinden birini, gösterdiği duyarlılıklar ve ameller doğrultusunda tercih ederek elde edecektir. Bu olgu, insan hayatında iman'ı anlamlı ve önemli kılan en temel unsurdur. Çalışmamızın temel uğraş sahası, özetlenen konu bağlamında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The basic meaning of faith in Quran is peace of mind and trust. At the same time faith is the source which reflects the most charecteristic properties of perfect Müslim type drawen by God. The root of that source is the basic content of Quran not the other one. Being name of faith for Müslim makes more meaningful in her/his life, since it includes the component of trust in its meaning. Trust is the basic and not given up trait in all Moral system. That the Müslim, who doesn?t put on trust in Moral meaning, is not seen in the border of Islam supports that meaning. Often being commemarated of faith with act in the Quran points out that God gives priority to faith which becomes action instead of faith which is speculation. From two basisc opposite world idea which Quran is constructed on while the category which welcomes all positive moral traits is called faith, all type of evil and bad things which are opposite of faith are sembolized with swearing. The opposition of faith and swearing is a basic position for people sent for being tested in the world. The selection, of one of these depends on freedom of person and his/her responsibility. Humanbeing being provided with mind and volition will get either paradise, the area of happines and prosperity, waiting people who owns gremer faith or hell, the area of the pongs and forture, prefored or liers by. Prefering in the direction of sensitiviness and acts. That fect is the most basic component which makes faith more meaningful and significant in human?s life. The basic occupation area or of our study is done with summarizing the subject.