The sound and the fury and Sanctuary: Women and morals in William Faulkner
Ses ve öfke ve tapınak:William Faulkner'da kadınlar ve ahlaki değerler
  1. Tez No: 257406
  2. Yazar: EMİNE BARUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT C. TANRITANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, American Culture and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
William Faulkner ABD'nin güney bölgesi insanlarını anlatan roman ve öyküleriyle tanınır. Faulkner eserlerinde genel olarak Güney kültürünün çöküşü ve bozuluşunu ele alır. Tapınak adlı romanında güney ülkesi vatandaşının olumsuz yaşam tecrübelerini anlatır.Tapınak romanının en büyük kurbanları kadın karakterlerdir. Temple cinsel istismara maruz kalır, bir psikopat tarafından tecavüze uğrar, şehrin düşmüş gözüyle baktığı Ruby kocası tarafından şiddete maruz kalır fakat buna rağmen kendini ona feda edebilecek durumdadır. Yoksulluk içerisinde hasta çocuğuna bakmaya çalışır.Faulkner Ses ve Öfke adlı romanında Compson ailesinin yıkılışını anlatır. Romanın kadın karakteri Caddy, kardeşi Quentin'in ölümüne ve akabinde ailenin çöküşüne neden olur. Ailede anne figürünün olmayışının bir ailenin nasıl sonunu getirdiğini sergiler Faulkner bize.Faulkner'ın romanlarındaki en ilginç kısım ise kadın karakterlerinin sessizliğidir. Kendilerini ifade edecekleri bir imkan verilmemiştir her iki romanı için de konuşursak. Yazarın Ses ve Öfke romanında, 4 kardeşten yalnızca bayan olan Caddy nin anlatısı yoktur. Caddy' i diğer kardeşlerin anlatımıyla onların ağzından tanırız ki romanın baş karakteri olarak görünür Caddy. Buna rağmen yaşadıklarını onun ağzından duyamayız. Tapınak romanının ana karakteri Temple ise yine sessiz bir karakter olarak sunulur, ağzından çıkan pek bir kelime yoktur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to explore how Faulkner focusses on women and morals in his works. This thesis draws on studies of Faulkner?s The Sound and the Fury and Sanctuary.Most of Faulkner?s women characters are women who can develop and show their power and identity only in default of their husbans, fathers, and brothers. This kind of woman does not want to be defined and classified by the patriarchal standards so often ends her life tragically or finds the final affirmation of her attitude in death, social isolation, sexual transgression, or promiscuity. Most of the women in Faulkner?s works also are presented as immoral.Sanctuary is a novel about moral depravity. The women in Faulkner?s Sanctuary are the worst victims of the novel. In The Sound and the Fury, Jason, Sr. views women as evil. So they cannot be pure. Compsons? severely mentally retarded son Benjy is the most moral character in a world of immorality in Faulkner?s novel. Caddy loses her virginity and with it, the honor of the Compson family.In this study we sought to expose how Faulkner shows ?woman image? and ?moral themes? (my emphasis) in his works.