A Gazetesi / Dergisi, Dönem ve Yenilik Dergilerinin sistematik tahlili ve edebiyatımızdaki önemi
The systematic analysis and the importance of A Newspaper/Journal, Dönem and Yenilik Magazines in our literature
  1. Tez No: 257428
  2. Yazar: HALİL DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAATTİN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 439
Özet
Edebiyat ve sanat dergilerinin Türk Edebiyatının tarihi gelişiminde büyük önemi vardır. Bu çalışma İstanbul'da 1952-1957 yılları arasında, 62 sayı çıkan Yenilik Dergisi, İstanbul'da 1956 Ocak-1960 Haziran tarihleri arası 29 sayı yayımlanan A Dergisi ve Eylül 1983- Haziran 1984 tarihlerinde İzmir'de on bir sayı yayımlanan Dönem Dergisi'ni içermektedir. Bu çalışmada söz konusu dergilerin sistematik analizleri yapılarak, Türk Edebiyatındaki önemi belirtilmeye çalışılmıştır.1952-1957 tarihleri arası yayımlanan Yenilik Dergisi ve 1956-1960 arasında yayımlanan A Dergisi, ilk yayın yılına sanat ve edebiyat gazetesi olarak başladı. İlk yıllarının sonunda bu yayınlar dergiye dönüştürüldü. A ve Yenilik Dergilerinde şiir, öykü, deneme, makale, röportaj, eleştiri, fıkra, anı ve günlükleri ağırlıklı olarak görebiliriz. Edebi çalışmalar, sergi ve konserler değerlendirilmiştir. Batı edebiyatından çeviriler yapılarak Batı edebiyat ve sanat anlayışı ülkemiz insanlarına tanıtılmaya çalışılmıştır. Açıkoturumlar, soruşturmalar ve özel sayılar çıkarılarak o dönemin edebiyatına ve sosyal olaylarına farklı bir bakış açısı getirilmeye çalışılmıştır. 1980 sonrası çıkan Dönem Dergisi'nde daha çok şiirler ve hikayeler sunulmuştur. Dergi bilinen yazarların yanında genç yazarlara da kendilerini geliştirme imkanı vermiştir. Yenilk Dergi'sinde yayımlanan bibliyografya çalışması o dönem edebiyatında özgün bir çalışmadır. Yukarıdaki dergiler yayımlandıkları dönemin sosyal ve edebi durumunu betimlenmeye çalışmıştır. Özellikle Yenilik ve A Dergileri bu çevrelerde etkin bir rol oynamıştır ve tesirli olmuştur.Yenilik, Dönem ve A Dergileri üzerinde yaptığımız bu çalışma, ön söz, üç bölüm, sonuç ve kaynakçadan oluşmaktadır. Giriş bölümünde 1950 ve 1960 yılları arasındaki sosyal- siyasi durumlarla, kültürel ve edebi ortam ele alınmış ve bu dergiler tanıtılmıştır. Birinci bölümde dergiler hakkında bilgiler ve sunular verilmiş, ikinci bölümde dergilerin kronolojik dizini verilmiştir. Üçüncü bölümde ise tür dizinleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Literature and art journals are important in the historical development of Turkish literature. This work includes ?Yenilik? journal published 62 issues in Istanbul from December 1952 till December 1957, ?A? journal published 29 issues in Istanbul from january 1956 till June 1960, ?Dönem? journal published 11 issues in Izmir from September 1983 till June 1984. It has been tried to determine the importance of jornals in Turkish literature by making systematical analyze in this work.?Yenilik? published between 1952- 1957 and ?A? 1956-1960 started first publishing as an art and literature newspaper, at the end of the first year, they are converted into journal. We can see the dominance of poems, stories essays, articles, interviews, criticisms, jokes, memories and dairies in the ?A? and ?Yenilik? journal. Literary works, exhibitions and concerts have been evaluated in criticisms. Translations from western literature have tried to introduce understanding of their literature and art to the people of our country. It was aimed to contribute a different point of view to the literature and social conditions of that period by publising investigations, special issues and open sessions. It was presented mostly poems and stories in the ?Dönem? jounal, after a period of 1980. Beside known writers, it is posible to see that the journal gave the young writers opportunity to improve themselves. Bibliography work in the ?Yenilik? journal is carried the authenticity in terms of our literature. The journals above tried to depicted the literature and social environment of the period they were published. Especially ?Yenilik? and ?A? journals played a leading role and they influenced these environments as well.These works that we have done about the ?Yenilik?, ?A? and ?Dönem?journals are consisted of introduction, three chapters, conclusion and sources. In the introductory part,the environments of literature-art and social-political occasions between 1950-1960 were evaluated and journals of that period were introduced. In the first part, some information and presentations were given about the journals. In the second part, chronological index was given. In the thirth part, type indexes were given.