Kırgız aytışları
Kyrgyz aityshes
  1. Tez No: 257467
  2. Yazar: ULANBEK ALİMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YÜCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Bilim (Folklor) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1070
Özet
Çalışma, giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde ?Kırgız Tarihi ve Kültürü Hakkında Kısa Bilgi? adlı başlıkta tarih kaynaklarına başvurarak Kırgızların tarihini ele aldıktan sonra Kırgız kültürü hakkında kısa bilgi vermeye çalışılmıştır. ?Kırgız Sözlü Kültür Geleneği? başlığındaysa Kırgız sözlü geleneği ile ilgili tespit ve yorumlar yapmaya çalışılmıştır.Çalışmamızın birinci bölümünde, ?Kırgız Akınlık Geleneğinde Aytışın Yeri ve Önemi?, ?Aytış Sanatının Tarihi Gelişimi?, ?Aytışın (Atışmanın) Tanımı?, ?Türk Dünyasında Aytış Sanatı?, ?Aytışların Diğer Halk Bilimi Türleriyle Olan İlişkisi? ve ?Aytışlar Üzerine Yapılan Çalışmalar? adlı başlıklarla akınlık geleneği ve aytışlar incelenmeye çalışıldı.İkinci bölümde ise akınların icra ettikleri aytışların özelliklerini bir tür olarak ele almaya çalıştık. ?Kırgız Aytışlarının Konuları?, ?Aytışların Yaratılışı ve İcra ortamı?, ?Aytışın Kullanım ve Anlatım Yerleri? ve ?Aytışların Fonksiyonları? adlı başlıklar altında akın aytışlarının özellikleri üzerinde durulmuştur. ?Aytışların Tür ve Şekil Özellikleri? adlı başlık içerisinde aytışların tür ve şekil özellikleri bakımından sekiz alt başlık ile incelemeye çalışıldı.?Tanınmış Aytış Ustaları? adlı üçüncü bölümde aytış ile ilgili tanınmış Kırgız akınlarının hayatı ve eserleri üzerinde durulmaya çalışıldı.?Kırgız Aytışlarının Kırgızistan ve Anadolu Türkçesinde Transkripsiyonlu Metinleri? çalışmamızın dördüncü bölümünü oluşturmaktadır.Çalışmamızın sonuç kısmında araştırma konumuzla ilgili elde edilen sonuçlar genel bir değerlendirme şeklinde verilmiştir.Çalışmamız kullandığımız kaynakların alfabetik sırasına göre verildiği Kaynakça kısmı ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis includes an introduction and four separate chapters. After mentioning the Kyrgyz history, information about Kyrgyz culture is tried to be given in the introduction part under the title of ?Brief Information on Kyrgyz History and Culture?. Analyses and comments on Kyrgyz oral tradition take place under the title of ?Kyrgyz Oral Culture Tradition?.In the first part of the thesis, tradition of ?akınlık? and the ?aytış? are tried to be studied under the titles of ?The Place and Importance of Aytış in Kyrgyz Akınlık Tradition?, ?Historical Evolution of Aytış Art?, ?Description of Aytış?, ?Aytış Art in the Turkic World?, ?Relation of Aytış with the other Folkloric types? and ?Studies on Aytış?.In the second part of the thesis, we tried to deal with the properties of aytış performed by akins as a whole. The properties of akin?s aytış are analyzed under the titles of ?Subjects of Kyrgyz Aytış?, ? Performing environment and the creation of Aytış?, ?Aytış?s Places of Telling? and ?Functions of Aytış?. Eight subtitles on aytış?s properties of genre and form are studied under the title of ?Aytış?s Properties of Genre and Form?.In the third part, named as ?Well-known Aytış Artists?, lives and works of popular Kyrgyz akins are taken place.?Transcription of the Texts of Kyrgyz Aytış to Kyrgyz Turkish and Anatolian Turkish? compose the fourth part of the thesis.A general evaluation is given according to the acquired results of the issue in the conclusion part of the thesis.Our thesis is completed by the alphabetical bibliography part.