Moğolistan'da ozanlık geleneğinin animizm ve göçebe-avcı-hayvan yetiştirici toplum dinamikleri bağlamında incelenmesi
Study of the bard tradition in Mongolia-animism and dynamics of nomadic hunter-herder communities
  1. Tez No: 257482
  2. Yazar: VOLKAN ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YETKİN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Müzik, Anthropology, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Sanat Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez, Moğolistan, Tuva ve Sibirya'daki göçebe, avcı-toplayıcı topluluklar arasındaozanın kimliği hakkında çalışmayı hedeflemiştir. Ozanın ritüelistik performansı, sesüretimi ve onların işlevleri açısından değerlendirilmiştir. Ozanın performansında zamaniçinde değişiklik olmasını zorlayan nedenlerin bir kısmı, değişikliğin ajanları olarakmodern politikalar, sömürgecilik ve küresel kapitalizmin darbesi olduğu düşünülmüştür.Katmanlı olmayan Moğol toplumunun içinde ozanın durumu; Moğol Animizmianimizm ( popüler kitle kültüründe daha çok Şamanizm olarak bilinir), göçebe yaşam,ekonomik ve sosyal işlevler açısından değerlendirilmiştir. Örneğin, bir şamanınperformansı manevi bir lider olarak, kozmik güçle birleşmenin pratiğini kapsarken;ozanın performansındaki değerlerin aktarımı adı verilen eylem, bazı diğer işlevlerigörmüş ve Moğolistan'ın budist coğrafyasında eskiden var olan inanç sisteminesaygının sürdürülmesi fırsatını vermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study identity of bard among nomadic, hunter-herder communities ofMongolia, Tuva and Siberia. The bard?s ritualistic performances are viewed in terms ofthe sound production and their functions, the impact of modernist policies, colonialismand global capitalism as agents of change on this spiritual act which are some of thecauses that force a process of change on the bard?s performance.The status of the bard within the non-layered Mongolian society assessed fromviewpoint of Mongolian animism (shamanism in popular social perspective), nomadiclife, economic and social functions. For instance, while the performance of a shaman asa spiritual leader includes the practice of unification with cosmic power that of bard hassome other functions, namely transmission of values leaving the opportunity for thebard practice to maintain in a budist realm in regard to belief system.