Transgression und mythenkorrekturen
Transgresyon ve mit düzeltisi
- Tez No: 257483
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Almanca
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Transgresyon ve Mit-Düzeltisi konulu bu çalışmada bir film ve iki roman ?transgresif Mit-düzeltisi? kuramından yola çıkılarak analiz edilmiştir: Christa Wolf'un ?Medea. Stimmen?, Karen Duve'nin ?Regenroman? adlı romanları ve Wolfgang Becker'in rejisörlüğünü üstlendiği ?Good bye, Lenin!? adlı filmde Doğu Almanya mitik anlamda Federal Almanya'nın zıttı olarak karşımıza çıkmaktadır. Filmde ve ?Regenroman? adlı eserde bu karşıtlık kurgulanırken, Christa Wolf'un ?Medea? adlı romanında Doğu ve Federal Almanya karşıtlığı Medea'nın Kolhis'i ve Jason'un Korinth'i şablonuyla örtüşmektedir. Bu üç eserden yola çıkılarak mitolojik izler takip edilerek uğradıkları değişimler, yani motif düzeltileri incelenmiştir. Bu araştırmada mitolojik tanrılar Dionysos ve Apollon önemli rol oynamaktadır, çünkü doğa ve kültür, ya da doğu ve batı ikilemi ile özdeşletirilmektedirler. Sonuç olarak antik motiflerin, farklı anlam ve işlevlere bürünseler de, günümüzde hala kullanılmakta olduğu kanıtlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with transgression and myth corrections. It is an analysis of three media ? Christa Wolf's novel ?Medea. Stimmen?, Karen Duve's novel ?Regenroman?, and Wolfgang Becker's film ?Goodbye, Lenin!?. In these three media it is considered ? in the mythical sense ? a clear confrontation between East and West. In this context, the film and the novel ?Regenroman? are about the GDR and FRG. In“Medea. Stimmen”Medea's Kolchis and Jason's Korinth corresponds to this confrontation. Based on these three media mythical traces have been followed and the modification, or correction of the images have been processed. The mythical deities Dionysus and Apollo are very important in this work, because they are identified with nature and culture, and with East and West. Finally, it is noted that ancient motifs are still in use today, but they have a different meaning and function than they had in the past.