Satış tutundurma çabalarının perakendecilerin tatmin ve sadakat düzeyleri ile faydacı ve hazcı algılarına etkisi üzerine bir uygulama
The effects of sales promotion on retailers' satisfaction level, loyalty level, utilitarian and hedonic benefit perception: An empirical investigation
- Tez No: 257521
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ŞİŞİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, üreticilerin perakendecilere yönelik uygulamış oldukları satış tutundurma çabalarının perakendecilerde oluşturabileceği tatmin düzeyi, sadakat seviyesi, faydacı ve hazcı algıların incelenmesidir. Araştırmada kullanılan birincil veriler, İç Anadolu Bölgesi'ndeki ulusal zincir mağazaların satış personellerinden anket yöntemiyle elde edilmiştir. Ulusal zincir mağazaların satış personellerinden elde edilen veriler yoluyla perakendecilerin tatmin düzeyi, sadakat seviyesi, faydacı ve hazcı algıları ölçümlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda satış tutundurma çabalarının tatmin, sadakat seviyesi, faydacı ve hazcı algılar üzerinde belirgin etkilerinin olmadığı, bu uygulamaların ağırlıklı olarak kısa dönemli satış arttırmaya yönelik kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effects of sales promotions on retailers? satisfaction level, loyalty level, utilitarian and hedonic benefit perception. Primary data used in the research was obtained from the sales people of the national retailer stores in the Central Anatolia Region. By the help of this data it is tried to estimate the retailers? satisfaction level, loyalty level, utilitarian and hedonic benefit perception. At the end of the study, it was concluded that sales promotion has no significant effect on the retailers? satisfaction level, loyalty level, utilitarian and hedonic benefit perception and it is added that sales promotion can be used mainly to increase the sales in the short run.