Uluslararası öğrenci başarı değerlendirme programına (Pisa 2006) göre Türkiye'deki öğrencilerin matematik başarılarını etkileyen bazı faktörler
According to programme for international student assessment (pisa 2006), some factors that affect the success of Turkish students in math
  1. Tez No: 257557
  2. Yazar: ENGİN ZİYA
  3. Danışmanlar: DR. NURİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı, 2006 PISA uygulamasında Türkiye'deki öğrencilerinmatematik başarılarını etkileyen bazı faktörleri incelemektir.Başarıyı etkilediği düşünülen faktörler beş alt problemde incelenmiştir. ?Aileninsosyo-ekonomik durumu, bazı öğrenci özellikleri, bilgisayar kullanma beceri veözellikleri?, PISA uygulamasında sorulan bazı sorular ve uzmanlarca oluşturulanbazı indeks değerler kullanılarak incelenmiştir.Evren, katılan ülkelerdeki 15 yaş 3 ay ile 16 yaş 2 ay arasında olan ve herhangibir okula kayıtlı öğrencilerdir. Türkiye'den uygulamaya 4942 öğrenci katılmıştır.Birinci alt problem için yapılan regresyon analizi sonucunda; öğrencilerinmatematik puanlarını etkileyen en güçlü yordayıcının sosyo-ekonomik vekültürel indeks olduğu ortaya çıkmıştır.İkinci alt problem için yapılan tek faktörlü varyans analizi sonucunda;öğrencilerin matematik puanlarının anne/babanın meslek kategorilerine veeğitim seviyelerine göre farklılık gösterdiği ortaya çıkmıştır. Anne/babanın eğitimseviyesi ve mesleki statüsü arttıkça öğrencilerin başarılarının da arttığıgözlemlenmektedir.Üçüncü alt problem için yapılan t-testi ve tek faktörlü varyans analizisonucunda; öğrencilerin başarı puanlarının, cinsiyete, okulda ve okul dışındaaldığı matematik dersi süresine, kendisinin matematik çalışmak için ayırdığısüreye ve matematik dersine verdiği öneme göre farklılık gösterdiği ortayaçıkmıştır. Erkek öğrencilerin kızlara göre, okulda ve okul dışında daha fazlasüre matematik dersi alan, kendi başına daha fazla matematik dersi çalışan vematematik dersinin çok önemli olduğunu düşünen öğrencilerin diğerlerine göredaha başarılı oldukları gözlemlenmektedir.Dördüncü alt problem için yapılan regresyon analizi sonucunda; öğrencilerinmatematik puanlarını etkileyen en güçlü yordayıcının bilgisayarda internetle ilgiliişlemleri yapabilmede kendine güven indeksi olduğu ortaya çıkmıştır.Beşinci alt problem için yapılan tek faktörlü varyans analizi sonucunda;öğrencilerin matematik puanlarının, bilgisayarı ne zamandan berikullandıklarına, bilgisayarı evde, okulda ve diğer yerlerde ne kadar sıklıklakullandıklarına göre farklılık gösterdiği ortaya çıkmaktadır. Bilgisayarı uzunsüreden beri kullanan ve bilgisayarı evinde daha sık kullanan öğrencilerin,diğerlerine göre daha başarılı oldukları söylenebilir. Bilgisayarı okulda ve diğeryerlerde daha az sıklıkla kullanan öğrencilerin ise, daha sık kullananlara göredaha başarılı oldukları söylenebilir.Anahtar Sözcükler Uluslararası Öğrenci Başarı Değerlendirme Programı (PISA), Matematikbaşarısı, Sosyo-ekonomik durum, Öğrenci özellikleri, Bilgisayar becerileri
Özet (Çeviri)
The objective of the research is to investigate some factors that affect the mathsuccess of Turkish students within the framework of 2006 PISA programme.Factors that are thought to affect the success are examined under five subproblems. ?The socioeconomic status of the family, some personelcharacteristics, computer use skills and features of the students? are analyzedby using some questions asked in PISA programme and some index valuesproduced by experts.The population is all students who are between 15 years and 3 months and 16years and 2 months and were enrolled in an educational instution in participantcountries. Turkey attended this programme by 4942 students.At the end of the regression analysis based on first sub problem, the mosteffective factor affected math success scores of the students is determined asthe socioeconomic and cultural index.According to the results of one-way ANOVA analysis based on second subproblem, it appeared that the math success scores of the students differentiateover occupations and educational levels of parents. The higher occupations andeducational levels of parents, the higher success of students.According to the results of the t-test analysis and one-way ANOVA analysisbased on third sub problem, math success of students is dependent on sex,math credits taken in the school, external math tutoring duration, self study timeand importance given to the math course. Male students outperformed femalestudents; the students who had taken more math credits and external mathtutoring duration, spent more time in self-studies and given more importance tomath course outperformed others Regression analysis on the fourth sub problem have revealed that the mostdecisive factor is the student?s indexes of self confidence in the internet use.One-way ANOVA analysis based on fifth sub problem show that math successgrades of the students differ depending on since how long they have been usingcomputer and how often they use computer at home, school and other places. Itcan said that students who use computer for a long time and who use computerat home more often are more successful; on the other hand, students who usecomputer at school and other places less frequently are more successfulcompared to the students who use more.Key Words Programme for International Student Assessment (PISA 2006), Mathematicsachievement, Socio-economic status, Personel characteristics of the students,Computer skills.