Türkiye'deki öğrencilerin PISA 2006 matematik alt testindeki düşünme süreçlerine ilişkin puan dağılımları
The range of scores in competency clusters of Turkish students in mathematics sub-test according to PISA 2006
- Tez No: 279972
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖMER KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada PISA 2006 matematik alt testine ilişkin düşünme süreçleri açısından Türkiye'deki öğrencilerin puanlarının dağılımlarının belirlenmesi amaçlanmıştır.Betimsel araştırma modeli niteliğinde olan araştırmanın evrenini 15 yaş grubunda ve 7. sınıf ya da üstü eğitime devam eden öğrenciler oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminde 7 coğrafi bölgeden, 51 ilden, bölgelere ve okul türlerine göre tabakalandırılarak, rasgele seçilen toplam 160 okuldan 4942 öğrenci yer almaktadır.Örneklemin PISA'daki matematiksel düşünme süreçlerini oluşturan yeniden oluşturma, ilişkilendirme ve derinlemesine düşünme boyutları açısından puan dağılımları belirlenmiş, bu boyutlara ilişkin puan ortalamaları arasında matematik okuryazarlığı puanı, okul türü ve bölge değişkenleri açısından manidar bir farkın bulunup bulunmadığı tek yönlü varyans analiziyle (One-way ANOVA); cinsiyet değişkeni açısından manidar bir farkın bulunup bulunmadığı ise t-testi ile analiz edilmiştir.Bu araştırmadan elde edilen bulgular Türkiye'deki öğrencilerin PISA 2006 matematik testinde, üst düzey düşünme süreçleri açısından elde ettikleri puanların oldukça düşük olduğunu göstermiştir. Ayrıca matematiksel düşünme süreçlerine ilişkin puan ortalamalarının okul türü ve bölge değişkenlerine göre farklılaştığı, erkek öğrenciler ve kız öğrenciler arasında matematiksel düşünme becerileri açısından, erkek öğrenciler lehine fark olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the range scores in competency clusters of Turkish students in math sub-test according to PISA 2006.Carried out according to the descriptive model, the study is composed of students who are 15 years of age and are 7th grade or above. In the sample of the study, there are 4942 students who are chosen randomly from 160 schools from 7 regions and 51 cities by ordering according to the areas and school types.The range of scores in the sample is determined in terms of reproduction, connections and reflection that constitute mathematical competency clusters in PISA. Among the scores, whether there is any considerable difference in terms of the scores of mathematical literacy, school type and the region variables are analyzed with One-way ANOVA. On the other hand, whether there is any considerable difference in terms of the sex variable is analyzed with the t-test.The results of this study indicate that the scores that Turkish students received in terms of higher order thinking skills in math test in PISA 2006 are quite low. Moreover, it has been determined that in terms of the scores related to mathematical competency clusters, there are considerable differences among school types, regions and also there are differences between female and male students in terms of mathematical thinking skills in favor of males.