PISA 2006 sınavı sonuçlarına göre Türkiye'deki öğrencilerin fen başarılarını etkileyen bazı faktörler
According to the PISA 2006 results, some factors that affect the success of science of Turkish students
  1. Tez No: 258351
  2. Yazar: AYLİN ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KELECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada, PISA 2006 çalışmasında Türkiye'deki öğrencilerin fen başarısını etkileyen faktörler incelenmiştir. Uzmanlarca oluşturulan bazı puanlar ve indeksler kullanılarak, PISA fen başarısı etkilediği düşünülen değişkenler dört alt problem halinde incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, herhangi bir okula devam eden 15 yaş 3 ay ile 16 yaş 2 ay yaş aralığında olan tüm Türk öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklemini ise bu evrenden tabakalı örnekleme yoluyla seçilen 4942 öğrenci oluşturmaktadır.Birinci alt problemde, cinsiyetin ve okul türünün fen başarısına etkisi incelenmiş ve yapılan t-testi analizinde kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre daha başarılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Okul türü için yapılan tek yönlü varyans analizi sonucunda fen başarısının okul türüne göre farklılaştığı ve giriş sınavı ile öğrenci alan okullardaki öğrencilerin fen başarılarının diğer okullara göre yüksek olduğu görülmüştür.İkinci alt problemde, PISA tarafından oluşturulan fen öz yeterlik indeksi, fene ilişkin benlik kavramı indeksi ve fene verilen kişisel değer indeksi kullanılarak fen başarısı yordanmıştır. Yapılan regresyon analizinde en güçlü yordayıcı değişkenin öz yeterlik indeksi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.Üçüncü alt problemde, öğrencilerin fene ilişkin tutumlarının belirleyicisi olarak alınan fene ilgi puanı ve bilimsel sorgulamaya destek puanı kullanılarak fen başarısı yordanmıştır. Bilimsel sorgulamaya destek puanı ile fen başarısı arasında pozitif bir ilişki bulunurken, fene ilgi ile fen başarısı arasında ise negatif bir ilişki bulunmuştur.Dördüncü alt problemde, PISA 2006 çalışmasında belirlenen üç temel bilimsel yeterlikten ikisi olan bilimsel sorunları tanımlama ve bilimsel olguları açıklama puanının fen başarısını ne derece yordadığı araştırılmıştır. Bu değişkenlerin fen başarısına pozitif yönde etkisi olduğu ve bu iki değişkenin birlikte varyansın %79,52'sini açıkladıkları sonucuna ulaşılmıştır.Bu araştırmada, öğrencilerin gerek bilişsel, gerek duyuşsal bireysel farklılıklarının eğitim programlarının hazırlanmasında, eğitim programlarının uygulanmasında, öğretim yöntemleri seçiminde, öğrencileri güdülemede, kısacası onların başarısının artırılmasında en önemli etkenlerden biri olduğu sonucuna ulaşılmış ve öğrencilerin bireysel farklılıklarının göz ardı edilmemesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
İn this study, the purpose is to investigate some factorss that affect success of science of Turkish students within the framework of 2006 PISA programme. Factors that are thought to affect the PISA success of science are analyzed under four sub problems by using some index values and scores produced by experts. The population is all Turkish students who are between 15 years 3 months and 16 years 2 months and continue to any school. The sample of the study is 4942 students who are selected from this population by stratified sampling.İn the first sub porblem, the purpose is to investigate gender?s and study programme?s effect on success of science. According to the results of t-test analysis, female students perform beter than male students. One way ANOVA analysis based on first problem show that success of science of students become different according to the study programme and schools which get students to school with entrance examinations perform beter than others.İn the second sub problem, the purpose is to investigate the science self-efficacy index?s, the science self-concept index?s and the personal value of science index?s effect on success of science. According to the regression analysis, the science self-efficacy index is the best testing variable in this sub problem.İn the third sub problem, the purpose is to investigate the plausible value in interested in science?s and the plausible value in support for scientific inquiry?s effect on success of science which are determined to attitudes of science. While a positive correlation was found between plausible value in support for scientific inquiry and success of science, a negative correlation was found between plausible value in interested in science and success of science.İn the fourth sub problem, the purpose is to investigate the plausible value in identfiying scientific issues?s and the plausible value in explaining phenomena scientifically?s effect on success of science which are determined to scientific qualifications. These variables have an impact positively on the success of science, and these two variables together explain about 79.52% of variance in the results.İn this study, the results showed that individual differences of student?s cognitive and affective characteristics are one of the most important factors in preparing of training programs, implementing of training programs, choosing of teaching methods,students? motives, in brief, improving students? success. And as the result of research; it is suggested that individual differences of students? should not be ignored.