Metin ve sened tenkîdi açısından meleğin cenîne ruh üflemesi ve kaderini yazması hadîsinin değerlendirilmesi
The reconsideration of text and the narration chain of the hadith concerning with creation in the uterus, insufflation of the soul to the embryo and the predestination
- Tez No: 257599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışma, ana temaları itibariyle, insanın ana rahmindeki yaratılışı, kendisine ruh üflenmesi ve kaderine ait bazı unsurların yazılması konularını ihtiva eden hadisin sened ve metin tenkidi açısından değerlendirilmesini konu edinmektedir. Çalışmada öncelikle yukarıda adı geçen konular üzerinde yapılan değerlendirmeler ve tespitler ele alınmıştır. İlgili hadisin, kelâm ve fıkıh literatürüne ait kitaplarda delil olarak kullanıldığı konulardan bir kısmı, hadisin ana çatısını oluşturan muhtevadan uzak olduğu için, söz konusu rivayetlerinin bu kitapların hangi bölümlerinde zikredildiğini vermekle yetinilmiştir. Hicri ilk üç asırla sınırlandığımız hadis kitaplarındaki rivayetlerin yerleri tespit edilmiş, bu rivayetlerin senedlerinde yer alan râvilerin cerh-tâdil durumları incelenmiştir. İsnadlara ait değişik unsurlar da göz önünde bulundurularak, sıhhatli olup-olmadıkları tespit edilmeye çalışılmıştır.Hadis kitaplarında yer alan rivayetlerin lâfız ve mâna bakımından birbirleriyle mukayeselerinin de yapıldığı bu çalışmada, takdim-tehir ve ziyadelik-noksanlık açısından metinler karşılaştırılmış, tarihi süreç içerisinde metnin durumu incelenmiş ve ortak bir metin inşâsı yoluna gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work deals with the reconsideration of text and the narration chain of the hadith concerning with creation in the uterus, insufflation of the soul to the embryo and the predestination. At first, the subjects which are mentioned above are discussed and some fatcs are pointed out as a result of this discussion. Due to the fact that this hadith is not a direct subject of Islamic jurispredunce (fiqh) and Islamic theology (kalam), it is solely mentioned some topics in which the hadith is used as an argument. On the other hand, after the dealing with the position of the hadith in the hadith books which are compiled in the first tree century of Hegira, the narrators are examined according to hadith criticizing techniques (jarh and tadil).After comparing the diffrent way of narrations of the hadith in their literal sense and meaning, the texts are compared in points of being incomplete or having some extra parts; preceding some parts over the others or postponing them. The stuation of the hadith is also examined via the history and it is aimed to constract a common text from different way of narrations.